| zedrix a întrebat:

Salut, am 15 ani si am fimoza. Am vorbit cu tata despre asta si el a vorbit cu o vecina care este asistenta la un spital etc. Si a zis ca imi va face incizie(mi-a spus tata). Daca este vorba de circumcizie? Nu vreau sa aud de acea operatie, am auzit ca la incizie iti face anestezie locala te taie repede si iti da drumul sa pleci acasa. Daca stiti ce imi va face acolo? O sa ma doara foare rau? Tata mi-a zis ca o sa ma anestezieze medicii si nu o sa simt nimic. Orice raspuns este bine venit. Multumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Anonimuserr a răspuns:

În mod normal nu se face intervenție chirurgicală se decalotează încet încet de multe ori. Dar sunt și cazuri rare în care se face această intervenție chirurgicală. Da logic că nu doare sub nici o foră, întrucât se face aneserzie și simți totul amorțit acolo fără nici o durere. După anestezie o să doară, e normal s-a lucrat acolo, oamenii au receptori și nervi în tot copul ce trimit semnale la cerier astfel tu simți durerea datorită creierului tău care vede că e ceva anormal, nu e în regulă.
Păi da, te vei duce acasă după intervenție nu vei rămâne acolo.
Intervenția, manopera durează maxim 15 minute.
În cazul tău vorbim de o debridare la baza glandului în care se formeaza un inel strans și trebuie o mică incizie, atâta tot.