| lucigabi a întrebat:

am inceput de herpes de vreo 2 zile sau chiar mai putin.ce as putea face sa scap de el? nu vreau site'uri sau alte teorii ci vrea ceva ce ati incercat si voi si a functionat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| yellowalien a răspuns:

Ca sa scapi cu adevarat de herpes si recidive e important sa faci cateva lucruri
1. Intareste-ti sistemul imunitar! Mananca sanatos, multe fructe si legume, poti lua si vitamine si alte suplimente alimentare naturale de la plafar. Bea suficiente lichide(daca te deshidratezi herpesul apare mai usor) si fa miscare. Daca sistemul tau imunitar e la pamant, herpesul va aparea cu fiecare ocazie.
2. Fereste-te de factorii care favorizeaza aparitia herpesului. Vant, frig, utilizarea in comun a unor obiecte precum strugurelul de buze(da, stiu ca esti baiat dar n-are importanta), bautul dupa alte persoane etc.
3. Pastreaza mereu la tine o crema mica Aciclovir, sa o ai in caz de urgenta. Cand simti ca iti apare herpesul, aplic-o imediat, pentru ca ai mari sanse sa-l ajuti sa nu se mai dezvolte.
Multa sanatate!

2 răspunsuri:
| SameMistake a răspuns:

Daca vrei sa apelezi la crema, foloseste Aciclovir, il usuca cat se poate de tare, si asta ar fi in general cea mai buna solutie pentru ca de disparut nu prea dispare herpesul. Daca vrei sa apelezi la ceva cat de cat mai natural, si ai posibilitatea, inmoaie un tamponas de vata sau o bucata de material curata in otet si tamponeaza zona la orice interval de timp.
Numai bine!

| piti77 a răspuns:

Cei mai buni sunt plasturii speciali pentru herpes de la urgo
http://www.farmaciastejara.ro/urgo-herpes-p-4526.html