| anonim_4396 a întrebat:

Am multe coșuri pe frunte și am zis sa mă fac cu o crema de coșuri.

Totul bine și frumos, m-am făcut cu crema zi de zi și acum mi se pare ca, coșurile au un aspect mai tare, gen ca o scoarță la atingere și au început sa fie la vedere mai mult decât au fost la început.

Ăsta e stadiul când dispar? Nu știu de ce am impresia ca o sa dispară dacă continui sa mă fac cu crema aceea.

Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ce crema ai luat? Ai mai folosit-o si alte dati? Atunci a functionat?

| Intruder19 a răspuns:

Nu e recomandat sa iei "dupa ureche" o crema pentru acnee, pentru ca sunt diferite tipuri de ten si pot aparea complicatii.

Inainte sa ti se recomande o crema sau tratament pentru acnee e necesar sa vizitezi un dermatolog.

| Boristez a răspuns:

Reacția este normala, deoarece organismul tau elimina acneea din straturile pielii. O reacție asemănatoare am avut si eu (parul nu se îngrăşa, aveam nasul uscat si acneea mai abundenta ). Sper ca te-am ajutat!

| YellowPerson a răspuns:

Pentru problema ta cel mai bine este sa mergi la un dermatolog, mai ales ca de multe ori cauza aparitiei cosurilor este varsta si secretia excesiva de sebum. Eu am fost de curand la dermatolog cu aceeasi problema ca a ta, iar acesta mi-a prescris diferite cremuri si produse de curatare a tenului. Dupa doua saptamani am inceput sa observ rezultatele tratamentului si nu am remarcat aparitia acestui aspect de scoarta la atingere, dar precum ai vazut si in raspunsurile anterioare tipurile de ten sunt diferite de la persoana la persoana, iar o crema acneica necorespunzatoare poate inrautati mai mult situatia decat sa o imbunatateasca.