| Anonim122345 a întrebat:

Am nevoie de ajutor URGENT! Am 13 ani si de cam 2 luni nu imi dau seama ce pot avea.
Imi amortesc mainile si picioarele,am somnolente, desconcentrare, probleme de memorie si dureri de cap.Si de cativa ani ma balbai la unele cuvinte.Acum 5 ani o verisoara a aruncat o piatra in copac si apoi mi-a venit in partea stanga a capului si am pierdut ceva sange dar nu am fost la spital doar m-am spalat si bandajat.Nu am fost de foarte mult timp la un control.Se poate sa am tumoare pe creier? Va rog ajutati-ma!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Nu,tu ai doar anxietate. Tumorile nu se "inradacineaza" de la lovituri. Daca nu ti ai pierdut constiinta cand ai fost lovit, atunci nu ti s-a lezat nici creierul. Tu esti clar speriat deci anxios de vreme ce vorbesti de urgență în condițiile în care au trecut 2 luni in care nu ai murit si ai putut suporta simptomele tale. Asta nu e nicidecum o urgență. Nu e nimic grav, e doar o fobie de a ta.

| RobertMoon a răspuns:

Cred că ai o deficiența de vitamina B în corp din ceea ce ai spus, încearcă să iei un complex de vitamina B de la farmacie timp de o lună ( îți recomand complex B de la Solary, costa undeva la 45 lei și are 50 capsule), dar cel mai bine e sa le spui părinților problemele legate de sănătate și să mergeți la medic sa îți faci analizele și să vezi ce este în neregula cu tine, eu îți pot spune multe, dar daca nu știu ce probleme de sânge ai nu te pot ajuta prea mult, decât cu presupusul...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci in baliverne de acum happy
Ca sa ai tumoare, mai este mult de mers pana acolo. Ai o vârsta fragedă, ceea ce înseamnă ca piatra respectiva ți-a provocat leziuni de nivel ridicat. Este un pericol iminent începând de acum. Orice leziune se poate agrava. Și fiind ignorata, netratată poate justifica pierderile de memorie, starea de amețeala și greață.

Acesta este un simul de protecție a organismului, pentru a elimina anticorpii și pentru a declanșa vindecarea. Însă organismul tău, cel mai probabil nu poate vindeca astfel de leziuni.

Îți recomand un control RMN cerebral. Dacă nu ai dezinfectat rana, cel mai probabil, de la leziune, poate trece frumos la cheag de sânge sau chiar mai rău -in unele cazuri.

Ai grija de sănătatea ta si fi-i mai responsabil! Dacă nu ucizi boala care ucide, atunci înseamnă ca esti doar incompetent și iresponsabil!

Anunța-ți părinții și recomanda-le o vizita de urgentă la doctor. Nu e de glumit cu leziunile cerebrale!

| AlexDarius3 a răspuns:

Tumoare doar de la o piatra in cap e imposibil. Incearca sa fii foarte activ la varsta ta. Amortelile pot fii de la faptul ca stau intepenit pe un scaun sau chiar in pat. Somnolentele la fel, daca nu faci miscare si nu esti obosit e logic sa nu dormi, chiar si mersul in excursiile scolare te oboseste mult, eu la 13 ani cand veneam din excursii cadeam in genunchi de oboseala si adormeam fara sa vreau. Problemele de memorie nu sunt sigur ce e cu ele dar durerile de cap pot veni de la faptul ca stai prea mult in fata monitoarelor. Stiu ca pare ceva ce o zic doar parintii si bunicii frustrati dar e adevarat. Eu de exemplu la 15 cand am primit un telefon din alea cu butoane si touchscreen dupa o ora de stat cu fata in el in cateva secunde cand il stingeam vedeam negru in fata ochilor si simteam ca (,) cad la fel si cu calculatoarele dupa 3 ore maxim de stat in fata lor simteam ca imi bubuie creierii. Ca sa rezolvii balbaitul citeste cartii, crede-ma ca o sa mearga.

| Opianne a răspuns:

Nu cred că e chiar tumoare. Dar cred că e de mers la medic și verificat. Tumorile nu apar mereu in urma loviturilor la cap. in plus, pentru simptomele tale pot fi atât de multe alte boli...

| Anonim122345 explică:

A da si cand mi-am spart capul eram foarte calm dar cand am pus mana si am vazut sange m-am alarmat.Ba in ziua aia dupa ce ma spalat si bandajat am stat cam 5 minute linistit si n-am mai avut treaba.Si am uitat sa va ca la 9 ani am fost la spital ca am avut aprindere la plamani si mi-au facut radiografie si test de sange si nu aveam nimic la cap.A si in acel loc mi-a ramas cicatrice!