| anonim_4396 a întrebat:

Salut TPU, am nevoie de ajutorul vostru. Sunt ingrijorat pentru sanatatea mea si ma simt oribil. Am 37 de kg si devine mai rau. Vreau sa ma internez la spital pentru ca sunt sigur ca daca nu primesc ajutor o sa ma duc. Doctorita nu stie ce sa imi zica doar imi da pastile, dar nu am rezolvat nimic. Familia nu prea ma ajuta. Am doar numarul de la spital si nu stiu ce sa fac de cine sa ma mai milogesc. Se fac internari la spital? Sunt in Timisoara. Nu am asigurare

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să îți trimit o dietă.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu cum e in Romania, dar in Olanda tratamentul de urgenta se face la toata lumea, indiferent ca sunt asigurati sau nu.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Oare nu era mai bine ca intrebarea să fie postată la legislatie/social? Ar fi existat șansa să iti răspundă dl Ioandelasal, jurist.
Știu că există o lege in care chiar dacă nu esti asigurat, te poți interna.
Citeste http://www.cnas.ro/page/intrebari-frecvente.html, in special acest subtitlu:
3. Cum pot deveni coasigurat în sistemul de sănătate

Cred că te încadrezi aici, dacă cel puțin unul din familia ta (mamă, tată, frate etc) e salariat si plateste contributia lunară la Casei de Asigurări de Sănătate!

Oh, spiridușule! Dacă ai ocazia, fă-ți musai niște investigații medicale amănunțite! Sper să auzim de bine! :)

| NLS a răspuns:

Ai facut un set complet de analize in ultimii 2 ani, la un cabinet bun?
Au iesit normal?
Poate fi vorba despre mai multe afectiuni, inclusiv un parazit, am avut in trecut o cunostinta ce era extrem de slaba, mi-a zis ca are asa ceva. Intre timp nu mai vorbim, au trecut vreo 8 ani, dar i-am vazut acum profilul de FB si arata normal, mult mai bine, presupun ca a depasit problema.

Sau hipertiroidism, insa acesta are multe simptome, nu doar scaderea in greutate (gusa, sensibilitate la caldura, oboseala si transpiratie excesiva, sete, schimbari ale dispozitiei, palpitatii, foame constanta, slabiciune musculara, uneori diaree. )

Mergi de urgenta la medic, si de preferat la unul bun.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Consulta un medic endocrinolog. Poate suferi de hipertiroidie. In cazul acesta poate îți da tratament acasă si nu e nevoie de internare. Cere trimitere de la medicul de familie si du-te la un cabinet de endocrinologie la stat. Nu trebuie sa plătești consultația daca nu ești asigurat. Si internări de urgenta se fac daca nu ești asigurat dar te țin doar 3 zile. Multa sănătate!

| anonim_4396 explică (pentru TamplaruAnisoara):

Am facut la tiroida, nu este nimic. Mersi oricum

| morfeo a răspuns:

Ce inaltime ai? Ce varsta ai? Cum ai ajuns in situatia asta?

| anonim_4396 explică (pentru morfeo):

22 ani 165, am slabit usor pe o perioada de 2 3 ani, m-am tot cautat la medici da nu am rezolvat aproape nimic

| InOrOut a răspuns:

Ai depresie?

| ReZiSTorr a răspuns:

Poate ai o problema de sanatate si de acolo ai slabit foarte mult

| ReZiSTorr a răspuns:

Fa-ti niste analize cel mai bine