| CrazySunshine a întrebat:

Am nevoie de putin ajutor aici: Trebuie sa imi pun aparat dentar pe ambele arcade si as dori sa stiu preturile unui aparat fix cu braketi metalici. Cine poate sa imi spuna in Tg-Mures cel mai ieftin pret deoarece am auzit ca sunt foarte scumpe si sa stiu daca imi pot permite acest " lux" de a avea dintii frumosi.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| thegatekeeper a răspuns:

Pretul cel mai mic cred ca este de 1000 RON pe arcada, deci 2000 in cazul tau. Desigur, costurile variaza, dar nu mi se pare in regula sa platesti mai mult de 1500 pe arcada, avand in vedere ca e vorba de un aparat fix normal, metalic. Va trebui sa mergi la control in fiecare luna si costa si asta in jur de 30-50 RON. Iti va schimba arcul si/sau elasticele. Oricum, eu zic ca merita, in special daca e o problema vizibila si deranjanta. Eu am platit 1000 RON pe o singura arcada si l-am purtat aproape 2 ani. Pot spune ca sunt foarte multumit de rezultat.

| Darkness13 a răspuns:

De obicei costa intre 1000 si 4000 lei noi. Insa depinde de cat de strambi sunt dintii. Si eu vreau sa imi pun, dar abia saptamana viitoare merg la consult, o sa iti faca radiografie, iar abia dupa ce se uita pe ea o sa afli pretul sigur.
O prietena avea caninii iesiti mai in afara si a costat-o intre 1700-1800 lei noi plus ca in fiecare luna merge sa il activeze si plateste intre 50-100 lei.
Cu alte cuvinte nu e prea ieftin.
Sa nu mergi la un cabinet privat pentru ca este mai scump.
Mult noroc!
P.S.
Va trebui sa il porti intre 6 luni si 1 an depinde cat de grav e.

| KTAleen a răspuns:

De ce nu mergi la facultatea de stoma...
Aici, in Bucuresti pun profii aparate la preturi mult mai mici decat la cabinet, si partea cea mai buna e ca la orto nu au voie studentii, ci numai profii, deci calitate la bani putini...