| BlondaBă a întrebat:

Hey :-d! Am nevoie de aparat dentar doar pe partea de sus pentru ca sunt iesiti afara dar jos sunt extrem de drepti si de frumosi. Multe persoane mi-au spus ca trebuie sa imi pun pe ambele maxiliare ca sa dea dinte pe dinte ( sa formeze linia meridiana ). Intrebarile mele sunt :

1. Se poate pune doar pe maxiliarul superior aparat dentar fix?
2. As dori sa stiu mai multe despre acest aparat dentar fix ( tot ce se poate stii ) :-).
3. La ce pret ar ajunge aparatul dentar pe un singur maxilar?

Funda, e a voastra!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu am avut aparat de ceramica si sus si jos.
Doar sus aveam dinti care trebuiau aliniati, dar medicul mi-a recomandat sa-mi pun si jos ca sa iasa foarte bine (sa-mi aranjeze si muscatura si felul cum se calca dintii, etc).
Nimeni de aici nu-ti poate spune daca ai nevoie de aparat doar sus. Asta numai ortodontul poate.
Acum depinde si de constitutia maxilarelor (poate parea ca numai cativa dinti trebuie aranjati, dar in final sa fie si altceva), de asemenea conteaza si bugetul si cat esti dispusa sa cheltui.
Eu am dat 450 de euro pe aparatul de sus si 450 pe cel de jos. Parca.
Dar al meu era din ceramica, cele de metal sunt mai ieftine. Acum depinde si unde ti-l pui.
Sfatul meu e, daca tot investesti intr-un aparat pentru ca doresti sa ai dinti frumosi si drepti, merita sa dai un ban in plus ca sa-ti iasa cum trebuie.
Mie nu imi pare rau ca am cheltuit atat. M-am ales cu niste dinti incredibili.
Odata ce ti l-ai pus, o sa fi nevoita sa acorzi mai mult timp spalatului pe dinti (iti va da ceva perii speciale) si vor fi alimente pe care nu vei avea voie sa le mananci, dar in rest nu e nimic special.
O, si sa te gandesti ca dupa ce il dai jos (eu l-am avut putin peste 1 an) vei avea nevoie de aparat mobil, de noapte, pe care il vei purta iarasi cateva luni bune 6-8, daca nu, dintii iti voi merge in toate partile. Si asta costa intre 900 -1200 lei, aproximativ.
Cat despre alte detalii, mergi frumos la un ortodont si discuta-le cu el. Se va uita la dinti, iti va face o radiografie dentara ca sa vada mai bine despre ce e vorba si va sti ce e de facut.
Iti doresc noroc si sa ai o zi frumoasa.

5 răspunsuri:
| Andruşcă a răspuns:

Poti sa ai si pe o singura arcada.

Pe o singura arcada ajunge in jur de 2000-3000 ron. Pe langa asta se mai adauga si controlul lunar, cateva zeci de lei.

Aparatul consta in niste patratele(numite "bracket-uri") lipite pe fiecare dinte, cate un "inel" de metal pe ultimii dinti(adica 2 inele in total) si un "arc"(sarma) peste bracket-uri, ancorat in acele 2 inele. In fiecare luna mergi la control sa mai stranga arcul sau sa-l schimbe. Bracket-urile pot fi din ceramica(culoare alba) sau din metal. Iti recomand sa iei din ceramica, te acomodezi mai usor cu ele si se observa mai greu decat cele din metal. In prima zi poti simti o mica presiune pe dinti dar daca iei o pastila trece. Va trebui sa mananci cu grija alune sau alte chestii tari. Daca incepi sa spargi alune cu dintii se poate dezlipi cu bracket. Daca se dezlipeste ti-l va lipi la loc la controlul lunar dar poti ramane in urma cu tratamentul.

Probabil ti se pare scump dar te asigur ca efectul se va vedea si isi merita banii. E vorba de o investitie care are beneficii pe viata.

| MadRaven a răspuns:

Eu am aparat dentar doar sus, dar e mobil.
Fix trebuie pe ambele maxilare, daca vrei doar sus ia-ti mobilhappy

| Morrígu a răspuns:

Bună.
Am văzut şi fete care aveau doar sus.
Apropo, nu ştiu de ce dar ador tipele cu aparat dentar, par atât de innocente!
Bye, bye.

| Adde29 a răspuns:

Buna!
1. Da se poate sa-ti puna decat pe partea de sus
2. Trebuie sa-l porti cam 2 ani.
Si am auzit ca dupa mai porti inca unul mobil sau o gutiera(pe care o porti noaptea) ca dintii sa nu se strambe la loc
Cred ca vrei dinacela care se pune pe fiecare dinte (gen: http://www.google.ro/......tp?/imgres ) deci o sa-ti puna niste elastice colorate (daca vrei)
S-ar putea sa-ti smaltuiasca dintii
Trebuie sa te speli mereu pe dinti
Si nu il poti da jos decat atunci cand iti va zice medicul dentist ca nu mai ai nevoie. Tot medicul ti-l va strange la o anumita perioada de timp (adica o ti-l faca mai strans)
3. Pai de la 15 milioane pana la vreo 20 cam asa.
Si eu trebuie sa-mi pun, dar sincer o sa-mi pun din ala mobil;)
Sper ca te-am ajutat :)!

| BlondaBă explică:

Maxilar = Arcada laughing! Scuze nu stiu ce e in capul meu! laughing