| sebypetrescu921 a întrebat:

Salut Tpu..Am niste ochelari cu lentile Heliomate care se fac negre la soare..si nu am curaj sa ies cu ei afara deoarece imi este frica de insulte gen : chior si altele oh go on..stiti acei oameni care nu vad port ochelari cu lentile negre si nu vreau sa am parte de insulte ca astea sad. Exista vreo metoda de a elimina lucrul acela care fac lentilele negre la soare? sad Funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Janina
| Janina a răspuns:

Lentilele heliomate sunt foarte bune pentru ochisorii tai. Daca nu te simti ok cu ele, cumpara o pereche de ochelari de soare si pune pe ei lentile de soare cu dioptri si asa poti scapa de acest complex si sa ai si ochii protejati.
Eu una asa am facut, pentru ca imi era rusine cu lentilele heliomate.

| Captoresque a răspuns:

Nu-i adevărat, nimeni nu-ți va aduce astfel de insulte, pentru că practic ei se fac un fel de ochelari de soare, ăsta e practic scopul lor.

Deci grija ta este inutilă.

Dar dacă totuși nu vrei să ți se facă lentilele negre, du-te la optică și fă-ți o pereche de ochelari fără lentile heliomate.

| Ieedi a răspuns:

Iti poti comanda lentile care nu sunt heliomate... Insa daca doctorul ti-a prescris astfel de lentile presupun ca ai nevoie de ele. Eu de exemplu am fotofobie si lumina foarte puternica imi da dureri de cap. Si pot lentile heliomate. Trebuie sa treci peste insulte. Te vor insulta niste oameni de ultima speta. Este o problema medicala si trebuie tratata. Nu poti opri tratamentul din cauza unor derbedei. Eu port ochelari de 12 ani de zile (majoritatea perechilor au fost cu lentile heliomate) si am trecut si eu prin insulte si alte chestii in sa pana la urma trebuie sa vad bine nu? Nu pune la suflet ce zic toti prostii. Bafta

| unoarecareinbazadedate a răspuns:

In primul rand schimba-ti mentalitatea!
In al doilea rand dacaa tii asa mult la ideea asta schimba-ti ochelarii...nu exista nici-un procedeu prin care sa faci ochelarii heliomati sa nu se "heliomeze"...eu port de 5 ani heliomati si nu mi-a zis nimeni nimic..ci din potriva.