| MiHai3122 a întrebat:

Am o durere de masea, are gaura, puroi, am obrazul umflat si nu pot deschide gura. Alaltaieri am fost la dentist, mi s-a dat o reteta cu ibuprofen, ranitidina, augmentin, am respectat tot si am facut cum trebuia, am tinut si comprese de mi s-a luat si nici nu se dezumfla si nici nu pot deschide gura. Doar durerea s-a mai micsorat fata de trecut, acum nu stiu ce imi vor face maine ca o sa trebuiasca sa ma duc, voi ce ziceți?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Asa si te astepti sa iti treaca in 2-3 zile?laughing trebuie sa iei ce ti-a dat ala cred ca cel putin 7 zile, sau cat a spus medicu. Daca ala tea chemat deja, inseamna ca iti scoate nervu, apoi va trebuie sa continui cu antibiotic si ibuprofen inca ceva zile.
Deci vezi ce zice medicu, lasa c e zicem noi, tu fa ce spune ala laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna.
3 feluri de medicamente? Intotdeauna la asa, mie imi dadeau doar amoxicilina. Fereasca, si-au batut joc de maseaua ta si de corpul tau cu 3 feluri de medicamente. Saracul ficat, cate medicamente indura.
Sa ai o noapte placuta.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

1. imburofen e anti-durere, e mult mai prietenos cu ficatul decat ceva de gen ketonal-duo, insa si mai slab
2. ranitidina e anti-acid, nu are nici o treaba cu ficatul, odata ajunsa in stomac acolo dispare!
3. antibiotic ti-a dat si tie... iar fara, NU scade umflatura

este o conceptie FOARTE GRESITA CA ****TOATE MEDICAMENTELE**** fac rau la ficat, iar tu exagerezi serios, sunt medicamente de diverse gravitati, NU sunt toate DEOSEBIT DE DURE

pentru MiHai3122:
daca esti inca umflat doctorul se uita si daca nu s-a dezumflat conform asteptarilor iti mareste doza de medicamente si... ATAT, cat timp esti umflat nu iti face nimic de nimic, poate un drenaj, dar, DOAR POATE!
si, DA, se dezumfla exasperant de lent, dupa 3 zile daca ti-a scazut durerea e totusi BINE!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Da, eu am inteles ce ai spus tu, dar ibuprofenul nu e prea bun pentru organism. Eu nu locuiesc in Romania, aici, fiecare doctor se fereste sa dea ibiprofen. Mereu pentru durere e paracetamolul prescris aici. Si Ranitidina, ce cauta pentru masea? Eu am luat ranitidina cand aveam probleme cu stomacul.
Poate nu stiu eu bine. Eu doar am dat o parere. happy

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai SPUS FICAT... ghici ce, paracetamolul e MULT MAI RAU PENTRU FICAT decat ibuprofen-ul, ca paranteza, otrava cea mai buna pentru caini este... paracetamolul, NO SHlT! din cauza ca ficatul lor nu il pot procesa, DELOC!

iar in strainezia ibuprofen-ul e considerat aproape drog, eu am luat cantitati destul de mari (1g = 1000mg odata) si nu am vazut nici un efect maret, nici bun, nici rau, SI NICI DUREREA DE MASEA NU MI-A TRECUT tongue (de aia am luat atat, ca nu imi trecea durerea cu nimic)

iar "Ranitidina, ce cauta pentru masea"... imi pare rau ca iti spun, dar nu prea gandesti, atibioticele fac probleme la stomac, inclusiv aciditate, moment in care e pentru antibiotic!
stiu ca am luat augmentin doza maxima la un moment dat (2 pastile de 3x pe zi, 7 zile) si aveam stomacul in dodii si faceam scaun verde!
deci, e foarte probabil ca doctorul a constatat predispozitie la aciditate asa ca a prescris anti-acid!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bizon95):

Ce e drept, nu stiu, dar eu am avut un caine care i-am dat de la paracetamol, pana la otrava, dar pana nu i s-a dat cu toporul in cap, nu a murit.

| Bizon95 a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am cautat ca nebunul, ca vecinii de vis-a-vis unde stateam la momentul respectiv, au adoptat un maidanez, pe care il tineau afara si il lasau singur toata ziua si incepea sa urle toata ziua (nu sa latre, ci sa urle)

iar eu nu sunt un om care sa faca rau unui animal degeaba, insa situatia era ca nu puteam sa ii spun nimic vecinului, si dupa 2 saptamani de urlat zilnic, TOATA ZIUA si trait continuu cu castile pe urechi sau cu doape in urechi, mi-au trecut toate ideile de moralitate, noroc, ca, m-am codit si la 3 zile dupa "decizie", cred ca i-au facut scandal alti vecini ca a dus cainele de acolo!

| MiHai3122 explică:

Mna, azi am fost si cum au vazut că nu alea nu si-au facut niciun efect, mi-au dat o trimitere spre o clinica de chirurgie oro-maxilo-facială

| MiHai3122 explică:

Pentru drenaj sau ceva de genul, vad ce mai fac azi cu alea si cu compresele daca se mai schimba ceva