| alin322 a întrebat:

Ieri am facut abces la o masea cariata. M-a durut toata noaptea. Durerea a fost asa si asa, nici mica nici mare. Acum vad ca nu m ai ma doare deloc, desi nu am luat nimic. Tin sa mentionez ca abcesul mi-a umflat putin partea de jos a Obrazului. Deci obrazul este foarte putin umflat, de abia se vede.

Stomatologia este complet exclusa, deci va rog sa evitati sa imi recomandati stomatologia pentru ca vorbiti degeaba.

Intrebarea este, daca durerea s-a dus, pot sa stau fara antibiotic sau are fi recomandat sa il iau oricum? Ultima data cand am luat antibiotic a fost acum 9 luni de zile.

Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| catablondu a răspuns:

Salut, ideea e ca dupa ce incepe sa se umfle nu te mai doare, dar vei simti ca ai puroiul acolo. Antibioticul este obligatoriu in aceste cazuri.

7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Du-te repede la stomatolog, de ce este exclusa vizita la doctor? Doar medicul i ti poate prescrie tratament, ca altfel faci infectie si poti murii, ce ai? Esti copil? Mergi la medic, i ti e frica de ac?

| alin322 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Imi place sa joc zaruri.

| Fatamuntilor a răspuns:

Daca vizita la un medic NU este posibila(azi e sambata, maine e duminica), poti cere recomandarea unui farmacist, cerand tratament mcar pentru 3 zile.Insa nu uita sa zici medicului tau de felul antibiticului!

| PeFuga a răspuns:

Vesti proaste: durerea a disparut, dar cauza este tot acolo. Infectia va trece doar tratata, altfel se va agrava...

Pana ajungi la un medic, ia antibiotic, Augmentin de 1 gram (atentie, nu orice antibiotic este bun pentru masele) la 12 ore, timp de o saptamana. Musai radiografie pe masea si fuga la un dentist. Treaba sta asa: infectia creste, apoi dintele e compromis. Iar durerea... e foarte posibil sa apara din nou.

| alin322 explică:

Cineva

| alin322 explică:

Nimeni?