| Mihai_Lostun_1997 a întrebat:

Salut TPU! Am o foarte mare problema! Azi am fost cu prietena mea la o petrecere și am consumat cantități destul de mari de alcool. Problema este ca ea nu își mai amintește acum mai nimic, adică nu știe ca are permis de conducere și nu își mai amintește date importante din viata ei! Menționez ca au trecut vreo 5 ore de când s-a oprit din băut, acum pare treaza dar amnezica! Ar trebui sa anunț un medic? Își va mai revenii?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
15 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Prietena ar fi bine sa vomita cat poate de mult, sa se elimine din stomac ce se mai poate.
Vomatul poate fi ajutat cu o cana de cafea turceasca, sarata in loc indulcita cu zahar! La o cana de cafea calduta-calda (nu fierbinte! ) se amesteca o lingurita cu varf de sare de bucatarie. Se bea cat se poate de repede, in baie, pregatit de voma!

Dupa ce s-a curatat vomind, sa se culce si sa doarma pana dimineata sau chiar mai mult (pana poate). Nu trebuie trezita fortat!
Cand s-a trezit, sa bea o cana mare de cafea turceasca sau filtru), indulcit cum obisnuieste. Peste 2 ore mai poate bea inca o asemenea cafea.

Nu va mirati, daca va avea dureri de cap si ameteli. Intr-o zi vor trece.winking

| Mihai_Lostun_1997 explică (pentru Bula):

Acum doarme și nu as trezi-o! Faza e ca nu cunoștea pe nimeni, adică doar pe mine si pe bunica ei, nu știe data aniversarii, data ei de naștere și nici măcar faptul ca deține permis de conducere! Am sa vad cum se manifesta mâine!

| AlexCristi97 a răspuns (pentru Mihai_Lostun_1997):

Nu o trezi sa ii faci ce a zis bula, daca s-a oprit de baut de 5 ore cu siguranta nu mai are alcool in stomac si nici nu are risc de coma alcoolica. Lasa sa se odihneasca, pune-i o sticla de apa langa pat sa aiba sa bea daca se trezeste. Hidratarea e foarte importanta si cand se trezeste nu sari pe ea cu intrebari sa verifici, las-o putin sa isi mai revina si vezi dupa ce zice. Daca tot e amnezica, contacteaza un medic.

| sierra1 a răspuns:

Doarme? vomită?

| Mihai_Lostun_1997 explică (pentru sierra1):

Acum doarme

| Brizbriz a răspuns (pentru Mihai_Lostun_1997):

"Menționez ca au trecut vreo 5 ore de când s-a oprit din băut"

"acum 11 ore | Mihai_Lostun_1997 explică (pentru sierra1):
Acum doarme"

wow, virginilorhee hee (la bautura vreau sa spun tongue)
este NORMAL ca, atunci cand esti beat sa fii total pe dinafara, tu de ce crezi ca e caz grav sa conduci beat?!?
poti sa iti faci griji NUMAI daca e asa dupa ce se trezeste SI isi revine din mahmureala

iar data viitoare ai grija sa nu mai bea atat, daca tii la ea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Își revine după ce iese din beție. Dar se poate întâmpla să fie alergică la alcool. Este un avertisment bun să se lase definitiv.

| mihai69 a răspuns:

Ma tem că nu era doar alcool în ce a băut ea.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

A consumat și droguri, nu?
Dar să zicem că e doar beată și își va reveni...

De ce nu ai avut grijă de ea?

| Wr3nch a răspuns:

Greu cu prima betie seriosalaughing) Isi revine pana maine nu te agita.

| LoveSleep a răspuns:

Sa ai mare grija sa nu vada cum scrii cand isi revine, ca poate a uitat ca nu stii, sa nu faca vreun șoc, doamne ferește.

| floresdemayo a răspuns (pentru LoveSleep):

În unele cazuri, cine se aseamănă se adună.
Poate că nici nu își va da seama. happy

| 1997onur a răspuns:

Poate a consumat si altceva (poate)

| haileewatson a răspuns:

Da-i apa pentru hidratare si mancare. In locul tau as suna la medicul de familie sa-l intreb ce sa fac. Aceste betii care rezulta in blackouts sunt foarte periculoase, cred ca prietena ta are o problema cu alcoolul.

Răspuns utilizator avertizat