| gurzungs2004 a întrebat:

Salut TPU. Acum o zi am fost oprit de politie la ora 22:10 si cumparasem cu un sfert de ora inainte o sticla de bere nedesfacuta.
Mentionez ca am 18 ani si am mai baut o sticla de bere la terasa inainte sa se inchida.
Pe scurt,mi s-a comunicat ca consumul de alcool in spatiile publice este interzis si se sanctioneaza cu cutare(ma abtineam sa nu rad).Le-am dat buletinul, sticla de bere sa verifice daca e desfacuta, au trecut ceva pe carnetel si m-au lasat sa plec.
Nu am auzit nimic de proces verbal sau ceva, nici nu m-au intrebat daca am consumat alcool.
Voi primi avertisment sau amenda?
Romanian police sucks

9 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se intampla nimic daca nu te-au prins band in spatiu public, a fost doar o atentionare ca sa n-o faci.

| darrio2007 a răspuns:

Daca o aveai desfacuta nu mai aveai chef de râs. Legea in legatura cu consumul de bauturi alcoolice in spatiul public exista. In afara de spatiile special amenajate pentru asta. Doar te-au atentionat acum.

| Simpatic a răspuns:

Nu primesti nici avertisment (scris) nici amanda pentru ca ambele se dau printr-un proces verbal care in cazul tau nu a fost intocmit.
Ai primit sa zicem asa un avertisment verbal
Ei isi noteaza chestii de genul asta ca asa sunt alde Garcea in tara ca sa isi aduca aminte de tine daca te mai prindeau tot in acea seara cu chestii asemanatoare

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Doar te-au legitimat.
Nu vei primi nimic.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Pe scurt, mi s-a comunicat ca consumul de alcool in spatiile publice este interzis"

Pe scurt, te-au atenționat să nu consumi doza până ajungi acasă. Treci cu vederea intâmplarea, a trecut! Ai fost in regulă, nu ai de ce te teme.

| ReddY25 a răspuns:

Probabil avertisment

| mi25 a răspuns (pentru ReddY25):

Pentru ce? Ca transporta o sticla de bere in mana? Daca era vreun politist cu gandirea ta, poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Teoretic nu vei primii nimic deoarece nu te-au prins in act iar sticla era nedesfacuta. Daca era sa primesti o amenda te anuntau pe loc.

| julOG a răspuns:

Bună!
Data viitoare, roagă i respectuos sa îți spună cu ce ai greșit, sa ți prezinte și legea care spune acest lucru. Pana atunci, nu ai de ce sa le prezinti buletinul. Îți colectează datele, vede șeful ca și au făcut jobul. Nu o sa primesti nicio amenda pentru ca nu ai făcut nimic ilegal, nu?
E penibil sa spună "consumul de alcool este interzis in spațiile publice" având in vedere ca aveai o bere sigilată! V ați uitat unul la altul după propozitia asta laughing Tu consumând înainte la terasa, iarăși ceva normal.
Succes în a fi un cetățean exemplar! laughing