| Roxetteeeeeeeeee a întrebat:

:*. Am o intrebare asa mai ciudatalaughing. Stiu ca voi nu sunteti doctori dar incercati macar ca va dati cu parerea cat stiti voibig grin. Deci: Ieri m-a durut stomacul si imi era greata. Mama mi-a cumparat debridat si m-am mai linistit nu ma mai durea asa rau stomacul si nu imi mai era atat de greata. Mai pe seara m-a luat durerea de cap, iar dimineata cand m-am trezit ma durea priciorul drept dar nu foarte rau..si am inceput sa am si diareesad. Credeti ca as putea avea apendicita?sad Credeti ca daca am apendicita inainte de operatie ma va intreba pe mine sau pe parintii mei ce fel de anestezie sa imi faca? Eu as vrea totala. Voi ce credeti? P.S: Cel mai bun raspuns primesti funditaaa love struck

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Dalidah a răspuns:

Dupa simptome ar putea fi apendicita. Cel mai bun diagnostic este cel pus de un chirurg, evident. Te sfatuiesc sa nu astepti si sa fugi la camera de garda! Poate avea urmari serioase daca stai. Medicul anestezist propune metodele de anestezie facand anamneza pacientului (asta inseamna ca isi culege toate informatiile necesare pentru a decide tipul de anestezie potrivit pentru fiecare pacient). Este important sa ii mentionezi anestezistului daca ti-este extrem de teama sau daca preferi anestezia totala celei rahi-epidurale. Probabil ca ti se va face operatie laparoscopica, ele fiind destul de folosite in cazul apendicitelor, ceea ce inseamna ca vei avea fix 3 gaurele mici.happy Daca nu vrei sa auzi ce se intampla in sala si daca te simti in siguranta facand un pic de "nani", spune-i asta medicului! Oricum ar fi, fugi la medic! Sanatate!

3 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Ca să testezi singur dacă e apendicită, trebuie să ai sureri abdominale severe, iar ca să fii sigur de diacnostic, vezi dacă ai degetul mare de la piciorul drept amortit! Multă sănătate!

| Marry1227 a răspuns:

Nu te intreaba. ei stiu mai bine ce au de facut. apendicita nu este grea, cat despre anestezie, mai mult ca sigur iti face locala.

| cerboicaiubita70 a răspuns:

Eu m-am operat de apendicita acum un an si intr-o dimineata cand trebuia sa ma duc la scoala am constatat ca sun foarte balonata, aveam burta cat un pepene.Ma-am dus la doctor si mi-a zis ca este apendicita.Alta simtoma nu am avut.Mie mi-a facut anestezie totala.