| alexandru19921992 a întrebat:

am o întrebare cai care sau operat sau a făcut injecție botulinica pentru fisura anala va mai trecut sau mai rău ați făcut??

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cel ce ti-a scris mai sus a copiat raspunsul dintr-un articol: http://www.gastroenterologia.ro/Cabinet/tratament_fisura_anala.htm
Eu am facut altceva: am mers in Ungaria si m-am operat. Nu mai am probleme. E adevarat ca tin un tratament cu laxative pe baza de plante (Tranzactiv) care face sa nu mai fiu constipat si in felul asta nu mai am probleme.

| Holy2010 a răspuns:

Injecțiile cu exotoxina botulinică (Botox) au intrat recent în arsenalul terapeutic pentru bolnavii cu fisură anala.
Toxina botulinică injectată la nivelul sfincterului produce paralizie musculară combătând spasmul muscular dureros.
Dacă fisura recidivează, se poate repeta administrarea exotoxinei, iar rezultatul favorabil (vindecarea leziunii) apare în majoritatea cazurilor.
Vindecarea poate fi însă temporară şi fisura poate recidiva cu ocazia unui alt scaun tare.
Efectul secundar cel mai important după injectarea exotoxinei botulinice este reprezentat de un grad paralizie şi slăbire a sfincterului intern cu diferite grade de incontinență tranzitorie sau senzația de defecație imperioasă.