| RoBeRTin321 a întrebat:

Am o intrebare! Cine il cunoaste pe faimosul Stephen Hawking si imi poate spune ce are de nu se poate misca din acel scaun, si cum poate sa vorbeasca? Sau are un program pe acel calculator..Astept raspunsuri big grin Dau funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O boala din tinerete care s-a agravat cu timpul gen pparalizie. Vorbeste prin calculator prin mesaje chiar lucreaz la calculator prin intemrediul unui soft. Odata pornit pc-ul are un fel de mous amplasat langa cap.Cu miscari foarte incete a capului dirijeaza cursorul pe pc. Acolo are o multime de optiuni care le acceseazza numai din miscari inceteale capului, mousul fiind foarte sensibil.

| RoBeRTin321 explică (pentru anonim_4396):

Pai daca ai vazut la unele interviuri, el vorbea prin acel calculator foarte, foarte repede. Daca imi spui si asta, funda este doar a ta

| anonim_4396 a răspuns (pentru RoBeRTin321):

Asa cum la telefon poti face un search pe google vocal asa si softul din pc-ul lui transpune in sonor de balmajeste el acolo.Pentru ca el are ceva voce si acel soft special facut transpune in cuvinte in limba engleza ce spune el.Eu am incercat pe functia note din telefon si imi transpune in scris ce vorbesc eu la microfonul telefonului dar softul fiind in limba engleza se traduce romaneste cu ...bad-uri,nu imi scrie chiar corect cuvantul romanesc.Cam asa functioneaza si softul din pc-ul lui.

3 răspunsuri:
| ConstantinEdi a răspuns:

Are ceva deformatie din nastere care s-a accentuat cu timpul..., el vorbeste printr-un soft de calculator... cred ca l-a creat chiar el