| qwertpro a întrebat:

am o intrebare legata de stomatologie. Zilele astea am fost la stomtolog si mi-a zis ca trebuie sa scot o masea din minte din cauza ca este cariata si ca nu are sens de o reparat.Maseau din minte nici nu a iesit pana la capat, a inceput sa iasa vreo 2 luni in urma.Va fi dureroasa scoaterea ei? Si cam cat timp dureaza acest proces?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| dragoshar a răspuns:

Salut. În primul rând ai acolo o chestie care nu prea are logică: o carie nu se face peste noapte, iar dacă ție doar de două luni ți-a ieșit măseaua și are deja carie - puțin ciudat. Oricum, dacă măseaua a ieșit, în principiu poate să dureze între 5 minute (atât a durat când am fost eu la dentist să îmi scoată una din măselele de minte) și 1-2 ore (poate mai mult, eu asta am aflat de la cunoștințe pe care le-am întrebat). Nu are de ce să fie dureroasă intervenția. Ți se face anestezie locală înainte, iar dacă te doare vei fi întrebat de medicul stomatolog și se mai aplică anestezic (bănuiesc - în cazul meu a fost prea rapid să am vreo durere). După extracție vei primi probabil și o rețetă pentru antibiotic și calmant, plus informația că trebuie să nu consumi deloc produse lactate pentru câteva zile, până când se coagulează și se închide locația de unde a fost extrasă măseaua. În unele cazuri este posibil să apară dureri după ce trece efectul anestezicului, dar pentru asta ai medicamentele din rețeta de mai sus. Din ce știu de la prieteni este posibil să existe și o umflătură în zona respectivă pentru 1-3 zile. Baftă și bravo că ai grijă de sănătatea bucală!