| Ionel201011 a întrebat:

am o intrebare, nu ar trebui sa imi fie rusine sa o pun deoarece 85% din baieti se masturbeaza. Vreau sa imi raspundeti concret va rog, dau si fundita.

Aseara m-am masturbat si cand m-am uitat mi s-a intins putin "ata" si mi-a curs putin singe... m-am spalat cu apa si sapun. dar ma ustura putin, e grav? Si cand urinez ma ustura daca incerc sa o decalotez(adica daca ajunge urina acolo, si mi-a curs putin singe si azi dimineata (putin insemnand cativa stropi si ieri si azi)

Vreau sa stiu daca e grav, si ce trebuie facut? Am inteles ca trebuie sa imi spal penisul in baie de ceai de musetel? E adevarat? si cum se procedeaza? Am 16 ani si penisul in jur de 14-15 cm si grosime 11-12, e bine?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

E normal, va trece. Igienă doar cu apă și săpun pentru bebe (e mai puțin iritant). Eventual o tamponare a zonei cu rivanol sau betadină. În niciun caz ceai!
Peste vreo săptămână nici n-o să mai ții minte că ai avut „buba"!

| Ionel201011 explică (pentru mihai69):

Dau cu apa oxigenata, apoi tamponez cu betadina? e ok asa?

| mihai69 a răspuns (pentru Ionel201011):

Perfect.

5 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Din ce spui tu, este posibil sa ai FIMOZA si atunci cred ca, ar fi necesar sa mergi la medic ca sa elibereze preputul care se pare ca e lipit si de aceea, prin masturbare, s-a intins "ata", cum spui tu si s-a produs o leziune, care a sangerat.
Si fiul meu a avut fimoza si i s-a facut o mica interventie chirurgicala si i-a trecut.
Nimeni nu te acuza ca te masturbezi insa vezi, sa nu exegerezi cu aceasta practica, pentru ca nu este bine pentru organismul tau.
In legatura cu ingrijorarea ta ca, nu ai fi suficient de dezvoltat, din punct de vedere sexual, nu trebuie sa-ti faci griji, esti dezvoltat foarte bine.
Un gand bun si multa sanatate.

| Ionel201011 explică (pentru mariana):

Am citit despre fimoza, nu am. ca o pot decalota chiar bine de tot, si nu ma doare cateodata (dar f putin) nici nu prea simt, dar cred cum tot am frecat cu mana de "ata" aia s-a produs leziunea.

| MisteriosulUrias a răspuns:

E bine da