| Alexb89 a întrebat:

Am o întrebare o data la 4, 5 zile am o durere la defecație in jurul Anusului puternica și când scaunul este moale precizez ca fără sânge analize,ecograf, CT toate bune.Am 27 de ani poate fi ceva grav? Va mulțumesc celor care m-a ajuta nu bine!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| katy a răspuns:

Ai nevoie de colonoscopie, sa vada daca e ceva pe intestinul gros.ar putea fi si hemoroizi, mergi la medic

| Alexb89 explică (pentru katy):

Mulțumesc pentru răspunsuri! Am fost azi la un doctor protolog și mi-a făcut o rectoscopie și mi-a găsit hemoroizi interni și fisura.o zis ca nu trebuie sa fac colonoscopie la vârsta asta!

| katy a răspuns (pentru Alexb89):

Ti-a dat tratament?

| Alexb89 explică (pentru katy):

Salut,mi-au dat tratament, eu m-a aflu in Spania și am o fost la o clinica privată.mi-a spus doctori ca mi-a făcut rectoscopie 10 cm dacă am înțeles eu bine!

| katy a răspuns (pentru Alexb89):

E bine,sa faci tratamentul,sa te feresti de mancarurile picante. Incearca sa mananci variat, dar insista pe mancare lichida, ciorba, supa, ca sa nu te constipi, asa si tratamentul o sa aiba efect mai rapid si tu o sa scapi de dureri

| Alexb89 explică (pentru katy):

OK mersi

| katy a răspuns (pentru Alexb89):

Cu placere! Sanatate!

| Ririru a răspuns (pentru Alexb89):

E, a naibii varsta. Am facut-o la 20 de ani. E bine ca ti-au gasit problema si nu e una grava. Sanatate!

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ca sa stii ce ai trebuie sa faci colonoscopie, poti avea polipi pe intestinul gros, hemoroizi, si alea dor la fiecare defecatie. Cere i medicului trimitere la colonoscopie, de cit timp te doare? Ai fost recent constipat/ă? Esti fata sau baiat?

| Ririru a răspuns:

Buna,

Du-te la doctor neaparat. Cere si o colonoscopie(o sa ti-o faca oricum). Nu te culca pe o ureche, m-am operat de polip colo-rectal la 20 de ani. Tot asa, aveam dureri si faceam cu sange, am dat vina pe hemoroizii pentru ca sufeream de asa ceva pana am inceput sa am niste stari mai mari de rau, si la colonoscopie mi-a gasit un astfel de polip.
Daca nu sangereaza cu atat mai bine, insa da, poti sa ai si afectiuni mai grave sau doar o fisura anala, hemoroizii interni, cel mai sigur iti va spune doctorul. Daca va fi necesar sa faci o colonoscopie, sa nu-ti fie frica, iti dai seama, eu am facut-o ca fata la 20 de ani, slaba moarta la 49 de kg, pe viu si n-am patit nimic. Altii mai fac cu anestezie sau mai stiu eu ce chestii, intra-devar e incomod, nu e nimic placut in faptul ca practic iti baga un tub pe tot colonul, dar repet, e pentru sanatatea ta, fa-o!

Sanatate multa!

| Alexb89 explică (pentru Ririru):

Acum 14 minute | Alexb89 explică (pentru katy):
Mulțumesc pentru răspunsuri! Am fost azi la un doctor protolog și mi-a făcut o rectoscopie și mi-a găsit hemoroizi interni și fisura.o zis ca nu trebuie sa fac colonoscopie la vârsta asta!