| Aaanon a întrebat:

In primul rand nu vreau glume proaste sau alte raspunsuri care nu au legatura cu subiectul acesta. Sunt foarte speriată, de asta am apelat la siteul TPU, sa aflu si parerea voastră. Ideea este ca de câteva săptămâni de cand ies cu scaunul, ma doare in regiunea stanga pelvina foarte tare. Durerea incepe si este pronunțată numai după defecatie, ceea ce mă îngrijorează. Vreau sa mentionez ca de câteva zile am observat ca am si un fel de hemoroid in regiunea anusului si acum trei zile mi-a curs si putin sânge din aceasta regiune. Nu stiu ce sa fac, urmează să merg la niste investigatii, dar nu ma pot calma deloc. Durerea dispare peste noapte sau in cateva ore dupa defecatie. Nu cred ca are vreo legatura cu menstruatia. Voi ce credeti ca este?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Durerile pot proveni de la hemoroizi, mai ales daca ai si constipatie.
Hemoroizii insa se pot trata fara dificultate, acasa:
Mergi la o farmacie si cumperi un tub de unguent HEMORZON.
Dupa fiecare scaun te speli bine in regiunea anusului cu apa calda si sapun antibacterian, iar dupa stergere si uscare completa dai subtire cu unguentul peste zona afectata. Dupa un jumat de ora poti sa te imbraci, cand unguentul s-a absorbit in piele.
In 2-3 saptamani hemoroizii si rannile vor disparea, cu ele si durerile.

| Violleta2022 a răspuns:

Posibil sa ai atat hemoroizi interni cat si externi.
Totul se poate rezolva fara operatie, daca introduci in alimentatie, zi de zi, probiotice (kefir, varza murata, muraturi) si mese diversificate, fructe si legume proaspete cat si bautul a 2 litri de apa pe zi.
Hrana de tip fast food si un program de masa haotic, duc la probleme gastrice si chiar hemorizi interni si externi.
Odata ce totul este planificat si respectat, hemorizii se retrag si se vindeca singuri, cu conditia sa nu-i mai pui in aceeasi situatie, adica sa ai scaun zilnic si moale, ca sa nu-i mai iriti.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Mergi macar la medicul de familie, nu mai sta asa.