| Rapidistu47 a întrebat:

Am o intrebare, si na... nu prea stiu la ce categorie sa o pun.
Ma dor ochi din cauza soarelui. (ca sa va clarific, azi pe la 10, soarele era undeva in stanga mea putin in spate, si eu ma uitam tot in stanga (doar ma uitam nu stateam cu tot corpul tongue, si au inceput sa ma doara ochi sa sa lacrimez).
Cand stau la PC (chiar daca stau de dimineata pana seara tarziu) / sau la TV nu ma dor.
Si se intampla doar de la soare, la becuri nu.
Am o boala de ochi? Daca da cum se poate trata?
P.S Fara raspunsuri de genu: "Du-te la doctor urgent."

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AcelasiOm12 a răspuns:

Asta e din cauza pc-ului. Incearca sa reduci orele de stat la pc(("chiar daca stau de dimineata pana seara tarziu"). Fa un experiment...O saptamana sa nu mai folosesti pc-ul/tv-ul sa vezi daca te mai dor ochii.
Uite ceva sfaturi
Ia din cand in cand cate o pauza. Ridica-te de pe scaun odata la cateva minute doar pentru a-ti lua putin ochii de la monitor pentru cateva secunde.
Misca-ti ochii. Daca trebuie sa stai in fata calculatorului cu orele si nu ai posibilitatea sa iei pauza, atunci ia-ti ochii de la monitor.
-Clipeste mai des pentru a face ochii sa lacrimeze mai mult. In aceasta maniera acestia se vor mai lubrifia si hidrata.
-Pune-ti monitorul pe o masa mai joasa, in asa maniera incat, atunci cand privesti la monitor, sa privesti mai de sus.
-Ajusteaza distanta dintre tine si monitor. Distanta ar trebui sa fie intre 50-70 de cm si cu 10-20 de cm mai jos de ochii tai.
-Locul in care lucrezi(te joci) ar trebui sa fie luminat cu moderatie, pentru a nu-ti forta ochii atunci cand stai la monitor.

| Rapidistu47 explică (pentru AcelasiOm12):

La faza cu "Chiar daca stau de dimineata pana seara tarziu", am fost intr-un weekend la un prieten si dupa 2 zile de gaming (la PC) si fotbal, a treia zi cand m-am intors acasa m-au durut ochi.
In general stau putin dimineata sa vad ce mai e nou, dupa mai ies putin afara, mai joc un fotbal, mai ascult putina muzica, seara stau 2-3 ore la TV (pana in ora 12), si chiar si asa tot ma dor ochi. (daca urmeaza sa ma intrebi de ce nu ma dor ochi cand ma duc la fotbal, sau fac ceva activitati pe afara e din cauza ca port sapca, dar nu o pot purta tot timpul, de exemplu ar fi ciudat sa fiu imbracat cu o camasa si in cap sa am o sapca.)
La monitor nu ma uit in sus, ma uit in jos (adica nu e prea ridicat s-au lasat prea tare pe spate.)
Distanta dintre mine si monitor e aproximativ egala cu lungimea firului de la casti.
Cat despre locul in care sa afla monitorul, dimineata ferestrele prin care lumineaza soarele sunt acoperite, iar celelalte ferestre (din partea opusa) sunt "descoperite", iar seara e invers.
Insa din nou, asta se intampla doar la soare, chiar daca ma uit la un bec aprins nu ma dor ochi la fel de tare (ma dor putin insa nu prea tare) si nici nu lacrimez.

7 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Totusi este o problema de competenta medicului.

| Rapidistu47 explică (pentru mira):

Acelasi raspuns ca si pentru neutrino: " Am de gand sa ma duc, dar am crezut ca poate nu e nimic grav, sau exista remedii naturiste. "

mira
| mira a răspuns:

Terminati-o cu naturistele Ele sunt bune cand n-ai nimic.Cel mult pentru intretinere.Ex. ceaiuri simple, comprese, etc.Sunteti tineri. preferati stiinta.Nu va lasati pacaliti de reclame.

| Rapidistu47 explică (pentru mira):

Nu la asta ma refeream. Nu neaparat sa vindece, macar sa reduca sau sa mentina "boala" (dar nu cred ca asta e termenul potrivit) la acelasi nivel.

| neutrino a răspuns:

Nu trebuie urgent, dar trebuie sa ajungi si acolo.

| Rapidistu47 explică (pentru neutrino):

Am de gand sa ma duc, dar am crezut ca poate nu e nimic grav, sau exista remedii naturiste.