| ysgamor a întrebat:

AM o mica problema..am 14 ani..si..de vreo 3 luni ma cam junghie in spate.ce poate fi? FUnda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| znstr a răspuns:

Poate ai stat pe jos, te-a tras curentul fie ai o problema la coloana sau plamani sau mai grav, hernie de disc. Poti incerca sa iti faci o radiografie cu trimitere de la medicul de familie/specialist ca sa vezi daca ai ceva la coloana, dar pana atunci ia-ti un unguent de masaj (Diclofenac, Voltaren, Ketonal-gel), pe care il aplici usor, nu masand puternic, niste bai calde si incearca sa porti bluze mai lungi pentru a evita sa te ia curentul la spate (pe sub bluza, la scoala, poti purta un maieu). Pa pa!

4 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Ai probabil, o deformare de coloana( scolioza, cifoza). Du-te la medicul de familie sa te consulte.

| MrSoapte a răspuns:

Probabil ai ridicat ceva! Sau poate...nu ai o pozitie tocmai corecta, cand stai sezut pe scaun! Incearca sa faci putina gimnastica sau, cel mai indicat...sa consulti un medic!

| B343 a răspuns:

Pai ar putea si scolioza (cazul meu)... Ar fi mai bine sa mergi la un medic specializat, iar daca [,] chiar ai probleme vei primi exercitii de gimnastica speciale sau va trebui sa faci inot happy