| Alexandra4153 a întrebat:

Salut tpu..Am o mica unghie incarnata la degetul mare piciorul drept si ma doare, nu ma doare imediat la orice atingere ci ma doare doar daca apas.s-a inrosit. Vreau sa spun ca inainte cu 2 saptamani am fost mult mult mai rau mi s-a facut puroi, mi-a scos mama colturile m-a durut de-mi dadeau dracii, si acum am din nou dar fara puroi. E mai bine sa imi scoata ea unghia sau sa merg la medic? Si daca merg la medic, ce o sa faca, cu mine? Vreau un raspuns concret doar de la cei care au trecut prin asta. :d Ajutor sunt ff speriata. straight face

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Raniia a răspuns:

Daca s-a inrosit faci din nou puroi, si trebuie sa mergi la medic.In functie de severitatea infectie va depinde complexitatea procedurii.Pentru asta trebuie vazut!
Pana ajungi la medic tine piciorul in apa calda de cateva ori pe zi si spala cu apa si sapun.

| Ibrahimovic a răspuns:

Mergi la medic si daca te doare foarte tare, intre timp, pune acel deget in apa distilata!

| Nelutsa a răspuns:

Deci trebuia de prima oara sa te duci la medic sa-ti scoata unghia deoarece se infecteaza. ceea ce deja s-a intamplat! Acum daca nu este foarte grav doar iti scoate unghia dar daca este grav te poate opera acum depinde si de norocul tau...infectiile sunt nenorocite rau! Cum am spus mai sus trebuia din prima sa te duci la medic!

| ʬʚ_Rocsana_1993 a răspuns:

Da, operatie, e in jur de 3 mil, fara nu scapi! Sora mea a avut km 4 ani, a incercat tot ce se putea si nu a trecut! Dupa operatie s-a vindecat complet in 1 sapt. big grin