| Park1Suin a întrebat:

Am o nelamurire : de ce se zice ca,,de ce te temi, de aia nu scapi"?
Este adevarat? Cum functioneaza constientul si subconstientul nostru in cazul de frica intensa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu e nici o lege e doar o frica si spaima aia atata tot

| J0B0MAT a răspuns:

Daca te gandesti mereu la ceva de care iti este frica si iti imaginezi tot felul de scenarii, cel mai probabil se va intampla ceva asemanator.Este legea atractiei universale. Daca te gandesti mereu la rau, nu poti atrage bine si invers.

| AtomiX a răspuns:

Pentru ca de cele mai multe ori asa se si intampla, de ce ti-e cel mai frica de aia nu o sa scapi, acum nu te gandii ca daca ti-e frica ca o sa sari de pe un bloc o sa se intample, daca iti imaginezi un scenariu posibil in viata reala si este putin infricosator pentru tine gen: te duci la doctor si iti zice sa faci analizele (injectii etc). Constientul si subconstientul nu are cum sa controleze ceva ce nu tin de ei (logic), te poate face doar ca acea frica sa persiste in gandurile tale si mereu sa te gandesti la ea, e mai mult o chestie de atractie, cum spunea si ReinA16. D-asta nu e bine sa-ti faci dinainte planuri gen: ma duc acolo, si oare ce-oi face, si oare ce-o zice, aoleu. Mai bine vezi pe parcurs ce si cumwinking

| GheorghitaEmanuel1422 a răspuns:

Cand te temi extrem de tare, inima bate mai repede, glandele incep sa secrete adrenalina. Si da, e adevarat. Daca te temi de ceva, nu scapi de acel lucru. Cel mai bine e sa iti faci o cruce mare si sa fii ptimista! Sper ca te-am ajutat!