| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema a parului. De fiecare data dupa cateva ore de la spalarea parului imi apar coji in cap( se transforma in matreata). Ce imi recomandati sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Luizaaa a răspuns:

Aceeasi problema o am si eu, dar din cauza stresului, pentru ca matreata poate aparea si din aceasta cauza. Uite si cateva remedii http://www.cefacemimi.ro/......-matreata/
Daca nu scapi de stres (daca asta e motivul) nu vei scapa nici de matreata. Insa daca stresul este scazut poti scapa de matreata cu aceste remedii. Iti recomand si samponul din ceapa facut in casa (sucul unei cepe cu 2 lingurite de miere si sampon), dar si apa de orez (spala orezul apoi lasa-l in apa 24 de ore si spala -te in cap cu aceasta apa dupa ce te-ai samponat apoi clateste). Aceste remedii contribuie si la cresterea parului si oferirea stralucirii si sanatatii lui. Sper ca te-am ajutat.

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cojile si matreata sunt provocate de o bacterie.
Foarte eficient in acest caz este samponul cu nizoral!

| dermdoc a răspuns:

Salut,

Cel mai probabil este vorba despre dermatita seboreica a scalpului. Aceasta afectiune este cronica, ceea ce inseamna ca va veti confrunta cu ea si trebuie tinuta sub control prin cateva masuri de tratament si ingrijire. Aflati mai multe aici: http://primoderm.ro/......a-cronica/

Succes!

| IlikeMC a răspuns:

Schimbi samponul, daca nu merge iti recomand sa te duci la un dermatolog. O sa iti zica sigur care e problema.