| Louys a întrebat:

Am o problema cu acneea.
De cativa ani, am cosuri pe spate si pe piept.Acum am 15 ani, nu stiu de cand le am exact, dar la 13 ani sigur aveam.
Deci:
Am mers pe la dermatolog si mi-a recomandat un tratament si nu a functionat.
Am mers la alt medic si mi-a recomandat o crema "Acnatac" si tot nu a functionat.

Cand faceam lupte, era un baiat cu o acnee oarecum grava pe fata si dupa un timp de cand mergeam in vestiar, am inceput sa am o gramada pe spate, era destul de grav.
Cand m-am lasat de lupte, s-au mai linistit, dar nu au disparut.
Anul trecut, la mare, m-am bronzat si au disparut aproape toate, dar dupa ce nu am mai mers pe plaja, au aparut la loc.

In continuare, am pe umeri, spate si piept si sunt foarte multe, chiar daca nu se compara cu ce am avut acum 3 luni cand faceam lupte.

Apropo, au mai trecut si daca imi dadeam cu apa clocotita pe spate.Dar ma refer, atat de fiarta incat imediat ce o puneam, ma chinuiam sa o tin acolo.Si dupa dus, eram tot rosu pe spate.

Stiti vreo solutie? Daca se poate rapida, pentru ca a venit vara si am lucrat mult la fizicul meu si imi este rusine sa imi dau tricoul jos la strand. sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| JustForFewSeconds a răspuns:

Nimic nu functioneaza rapid in cazul acneei. Incearca Effaclar de la Roche posay.

| Louys explică (pentru JustForFewSeconds):

Nu a mers, am incercat.

| Roxana19928 a răspuns:

Am probleme cu acneea de la 13 ani, acum am 18 laughing), am fost la vreo 5 dermto diferiti. Acum merg la clinica Medicum la Ana-Maria Dumitrescu si iti sugerez sa faci la fel, eu acum fac sedinte laser si aproape ca nu mai am nimic.
Daca vrei sa iti treaca cele de pe corp trebuie in primul rand stabilita cauza acneei, probabil hormonala, probabil ai prea mult testosteron. Se rezolva cu pastile, eu am luat spironolactona ceva timp si le-a oprit.
Ca tratament local iti recomand cu toata increderea Exfoliac Gel local care pentru piele cu tendinta acneica, curata toate cosurile de pe fata. Eu acum ma mai dau cu un gel Epiduo, dar e cam dur la inceput cu fata, in sensul ca o sa ti se inroseasca teribil si o sa se usuce si irite rau de la Epiduo, de asta iti recomand Exfoliac gel, ala nu usuca fata deloc.
De asemenea daca ai ten gras foloseste creme hidratante pe baza de apa si NU STOARCE/RUPE COSURILE. Nu le freca, nu le face nimic.
Atat pentru tratament pentru fata, pentru corp ti - am spus, trebuie sa faci analize de sange pentru a vedea exact cauza. In caz contrat du-te direct la institutul Cantacuzino, unde iti ia cu un betisor o proba de tesut din zonele acneice, face analiza, vede daca ai vreo bacterie care cauzeaza acneea si iti face Vaccin in zona respectiva, bacteria moare, acneea dispareee
Sper ca te-am ajutat, daca mai ai intrebari sunt aici laughing

| Roxana19928 a răspuns:

Also, luptele, efortul fizic, sala maresc testosteronul, hormonul masculin, iar efortul fizic mareste productia. Testosteronul asta reactioneaza cu niste receptori din piele care cauzeaza acneea, deci, mai putin testosteron = fara acnee