| Fr3dy a întrebat:

Am o problema cu articulatiile,sa zic asa.,imi pocnesc toate incheieturile.,de la maini,umeri,gat,genunchi...,si parca se accentueaza pe zi ce trece de cand fac putin sport(tractiuni, flotari..etc.) cam 1-2h pe zi.La umeri si coate ii cel mai grav.Cand ridic mainile sus, de la umeri se aud o gramada de trosnituri.Am 15 ani,am avut ASLO 300, acum am 200(12 sapt.Moldamin.) lipsa foarte mare de calciu (3 luni am luat calciu si inca trebuie sa mai iau.)
Ce sa fac sa nu-mi mai pocneasca incheieturile? Multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Deriol a răspuns:

Sfatul meu: Apuca-te de inot, nu este un sport care sa-ti solicite articulatiile ba din contra, iti intareste articulatiile, si este cel mai potrivit sport pentru tine daca ai o astfel de problema. Si de asemenea si alte beneficii: -intareste sistemul cardio-vascular
-iti creste capacitatea pulmonara
-iti creste capacitatea de efort
-este un excelent eliminator de stres
-arzi mai multe calorii decat cand alergi
-iti dezvolti armonios musculatura.
Bafta!

| Fr3dy explică (pentru Deriol):

Ms!,dar de ce totusi imi pocnesc articulatiile?

| Deriol a răspuns (pentru Fr3dy):

Pai din cauza ca ai articulatiile slab dezvoltate, sau nu ti le lucrezi(adica nu prea le folosesti).