| aidaadiaaida a întrebat:

Am o problema cu energizantul.Beau din septembrie zilnic intre 1-3 (hell redbull vibe burn piston, orice marca) si a cam început sa îmi fie rău după ce il beau, sa îmi bata inima puțin mai tare, sa ma doară stomacul si etc. Când sunt cu mama n-am voie sa beau dar in rest... As vrea sa stiu daca am deja ficatul si inima praf si daca se vede la analize ca am băut așa mult(am 12 ani jumate)? Dau funda happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Citeste pe internet despre cat de rau pot face bauturile energizantele si inceteaza sa-l mai bei, daca nu vrei sa ajungi in spitalul de urgenta cu comotie cerebrala sau atac de cord. Nu glumesc, chiar sunt foarte periculoase, mai ales pentru un trup de copilas.
Astea fac rau si unui adult, dapai unui copil in crestere.
Nu mai spun ca inima, ficatul, rinichii, pancreasul si splina iti poti si ele afectate si organismul este dat peste cap complet.
Din pacate, daca efectele negative ale consumului de energizante se vede deja la tine, inseamna ca esti deja afectat.
Poti schimba situatia asta daca incetezi imediat sa mai consumi bauturi energizante, coca cola si pepsi.
Mananca sanatos si bea apa plata, ca sa elimini tot ce ai bagat in corp in ultimile 6 luni.

suntserios
| suntserios a răspuns:

La 12 ani jumate sa bei atatea tampenii timp de atata timp bine sigur nu iti face. Spune-le repejor parintilor si fa-ti analizele.

| aidaadiaaida explică:

Daca le zic se vor supara (mai mult mama) pentru ca ea mi a zis sa nu mai beau din astea.

| aidaadiaaida explică:

In ultima săptămânu nu am băut decât 3. Având in vedere ca eu beau cate 10. Oricum încerc sa ma las de ele.