| NonZarek a întrebat:

Am o problema de foarte mult timp apărută. În jurul intestinelor, mai jos de buric, tot se aud sunete, intense și ciudate, ca și chiorait sau galgait și devine deranjant, când sunt întrun loc unde este liniște totala, la mine începe intestinele sa se audă și va dați seama ca e foarte deranjant și incomod.
Am fost la medic, iar medicul a spus ca e din cauza hormonilor, ca la vârsta mea am crescut prea dintr-o data bla bla bla, (am 16 ani).
Mi-a prescris un medicament care reglează tranzitul, laxit pentru constipație și un medicament pe care sa îl iau în caz ca am dureri intestinale puternice.
Am început sa iau medicamentul pentru tranzit și a 2 a zi, în fiecare seara, timp de 4 zile, începea sa ma doara groaznic de puternic intestinele, mergeam la wc și faceam ca și lichid, un maro deschis spre galben, durerile erau groaznice, îmi venea sa ma dau cu capul de pereți și începeau și transpirațiile. Menționez faptul ca intestinele mele au început sa se mai liniștească când luam medicamentul pentru tranzit, dar după ce am încetat, au început iar sa scoată sunet foarte des și puternic, nu simt durere sau ceva, dar e deranjant și când merg la wc, fac un maro deschis spre galben, cu bucăți mici și des ca un fel de diaree, dar mai solid. Ma apasam ușor pe locul acela unde se afla intestinele (sub buric/burta) și simțeam o mica presiune, dar nu mare.
Nu știu ce sa mai fac, ma scoate din minți problema asta, am observat ca se accentuează după ce consum alimente. Medicul de familie în trecut mi-a spus ca am colon iritabil și în alta zi, ca se poate din cauza creșterii mele dintr-o data.
Nu știu ce sa fac, va rog, sfaturi, sa merg din nou la medic? Am fost la 2 medici pediatrici pana acum și fără rezultate.
Tin sa menționez ca nu am multe gaze, aproape deloc, iar sport nu prea fac, poate fi din cauza asta?

PS. Acum 2 veri, am băut ca prostul 4 doze de beri fără alcool, reci, una după alta, se poate sa fie și asta problema?

Cum pot sa ma vindec?

Aștept răspunsuri, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Motilium e mai bun!
Sfatul meu: mergi la alt medic!

| NonZarek explică (pentru gabicoo):

Am luat motilium, mi-a recomandat medicul de familie, însă nu a rezolvat nimic

| gabicoo a răspuns (pentru NonZarek):

Atunci mergi la un specialist. O internare în spital. Niste investigații, analize mai în amănunt ar fi utile in cazul tău.

| alina2k18 a răspuns:

Ar fi bine sa ai mai multa grija ce mananci si sa detectezi ce alimente iti provoaca aeste probleme.
Sunt atatia oameni care tin regim pentru ca au probleme de genu.
Ai grija si la fructe si mai ales cum le combini, nu le mananci pe post de desert ca iti pot cauza probleme[ eu nu am nimic dar altii da ].
Incearca si mese regulate si sa ai si 2 gustari.

| aimullah123 a răspuns:

Nu are nici cea mai mica legatura cu berea.
Daca ti-a zis ca e intestin iritabil e posibil sa fie asta. Pentru ca medicul ala are si el 6 ani de medicina, 3 de rezidentiat si alti ani de experienta.
E posibil sa ai intestin iritabil daca esti tanar. De asemenea exista o legatura intre intestin iritabil si anxietate. Unii pacienti se tem foarte mult ca nu cumva sa aiba cancer. Altora le e frica de aceste simptome. Altii se tem atunci cand se trezesc noaptea cu anumite simptome pentru ca pe internet scrie ca daca te trezesti din somn cu anumite simptome ai cancer. Vrajeli. Spre exemplu daca mananci foarte mult lapte inainte de culcare te poti trezi peste noapte cu crampe si o sa ai si diaree. Nu trebuie sa citesti de pe net si sa te sperii.
E posibil sa ai si alti membrii in familie cu intestin iritabil dar nu e obligatoriu. La fel cum daca cineva la tine in familie a avut cancer la colon nu e obligatoriu sa faci si tu.
Repet, sa nu te apuci sa citesti de pe internet si sa te sperii pentru ca simptomele intestinului iritabil se aseamana foarte mult cu simptomele altor afectiuni precum cancerul de colon.
Atentie! Sangele in scaun si anemia nu apar niciodata in intestinul iritabil. Dar tot nu trebuie sa te sperii daca vreodata faci scaun cu sange. Poate sa apara si cand ai hemoroizi (sa nu stai prea mult pe scaun). Trebuie doar sa mergi cat mai repede la medic ca sa aflii cauza atunci cand ai sange in scaun.
Repet, nu trebuie sa te sperii pentru ca in cea mai mare parte polpii, cancerele etc au o sansa mai mare sa apara dupa 45 de ani.
Intestinul iritabil nu are o cauza anume. Contribuie mai multi factori precum :
Stresul
Alimentatia (alimente nesanatoase, mancatul in fuga, mese neregulate etc)
Sedentarismul
Alte cazuri de intestin iritabil in familie.
Apare mai mult la femei dar mai fac si barbatii.

Ca sa stai linistit tu ai putea sa iti faci analize de sange si hematii oculte din materii fecale sau colonoscopie daca vrei sa fii sigur sigur ca e intestin iritabil.
A si vezi ca exista o bacterie numita Helicobacter Pylori care poate cauza balonare excesiva, diaree si alte simptome precum greata, varsaturi, arsuri la stomac, acru in gura etc.

Pentru intestin iritabil exista anumite medicamente/suplimente alimentare.
Meteospasmyl - pentru dureri, balonare
Bifido plus - pentru reglarea tranzitului intestinal
Lepicol - un supliment cu fibre tot pentru tranzit
Si multe altele pepsane, equidigest, spasmomen etc.
Ceea ce iti recomand este sa nu iei asa de capul tau. Roaga un medic sa iti prescrie ceva pentru astfel de simptome.
Pentru intestin iritabil este necesar un regim alimentar si sa reduci stresul.

Repet!
Nu mai citi pe internet despre toate bolile din lume pentru ca te vei speria (mai ales daca iti e frica sa fii bolnav). Spre exemplu citesti ca in cancerul de stomac pacientul se confrunta printre alte si cu greata si varsaturi. Apoi tu te gandesti ca daca vomiti ai putea sa ai cancer. Prostii. Varsaturile pot fi prezente in cancerul de stomac dar poti vomita si daca mananci ceva foarte gras fara sa fii bolnav.
Tu bazeaza-te mai mult pe ce zic medicii, nu ce scrie pe net.

| NonZarek explică (pentru aimullah123):

Salut! Îți mulțumesc pentru răspunsul tău! Bifido mi-a recomandat un medic, despre el vorbeam mai sus, de când am început sa îl iau, mi au apărut dureri puternice la intestine, cum am spus mai sus, am încetat sa îl mau iau și durerile au dispărut, analize de scaun am făcut, și a ieșit ceva elemente destul de ridicate, ceea ce indica ca am aproape o infecție sau ceva, stresul nu e problema la mine.
Mamei mele apar aceleași simptome, intestinele ei scot zgomote ca și la mine, nu știu ce sa mai cred. Urmează sa practic sport, dacă nu se vad rezultate, voi fi nevoit sa merg din nou la alt medic.

| aimullah123 a răspuns (pentru NonZarek):

Da dar e o analiza de scaun care se numeste exact asa "hematii oculte din materii fecale " se face pentru a verifica daca exista in scaun sange pe care tu nu il vezi cu ochiul liber. Pe aia ai facut-o?
Mama ta si-a facut vreodata o colonoscopie? Ei ce diagnostic i-a fost pus?
Despre stres chiar daca nu ai, vezi ca s-ar putea sa faci anxietate sau depresie daca te tot sperii de simptomele astea si te gandesti "doamne daca sunt bolnav?" sau "oare ce am?". Incearca sa nu te sperii pentru ca uneori poti fi mai severe, alteori mai usoare.
Sportul te va ajuta. Eu fac zilnic o plimbare de 30-45 de minute mai alert. Dar ai grija daca faci efort intens sa te hranesti bine dar sa fie alimente sanatoase. Se recomanda sa eviti prajelile, carnea rosie, grasimile si multe alte alimente. Carnea de pui e cea mai usoara dar nu exagera cu ea. Sa ai si carbohidrati la masa dar nu d-aia nesanatosi. Mai documenteaza-te despre regimul alimentar in intestinul iritabil. Incearca sa iti notezi ce alimente iti fac rau(adica dureri abdominale, crampe, diaree, constipatie) ca sa le poti evita. Si eu am intestin iritabil si ca sa am scaun zilnic consum in mar la 2 ore dupa prima masa si inca unul cu 2 ore dupa a doua masa. Daca vad ca am diaree consum banane sau orez.
Nu iti face griji de zgomote. Eu m-am obisnuit cu ele.
Stai linistit!
Totul va fi bine.

| NonZarek explică (pentru aimullah123):

Nu, mama nu a făcut analize sau colonoscopie, când a avut 20 ani, a făcut ceva la stomac, nu țin minte cum se numește, se trebuia sa meargă la spital sa facă endoscopie pentru a descoperii boala aia de care ziceam ca nu știu cum se numește. Dar de atunci, nu s-a mai interesat sau ceva