| OnlyOlly a întrebat:

am o problema: de o zi am gingia de la masea foarte tare umflata si nu imi mai trece (ma doare foarte tare si nu pot manca) stiti cumva ce ar trebui sa fac ca sa mi se dezumfle si sa nu ma mai doara gingia? pentru raspunsul corect voi da funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| SskorpyonN a răspuns:

Se numeste abces si da e norma sa se umfle si sa daora pentru dureri iti recomand aulin cel mai bun ear pentru a da inapoi infectia(unflatura) iti recomand augumentin daca ai peste 15 ani augumentin pentru adulti. in timp ce ei augumenti ei si aulin augumentinul este un antibiotic foarte puternic. cu 3, 4 maxim 5 pastile la 12 ore luate iti va trece daca e unflaturawinking

| OnlyOlly explică (pentru SskorpyonN):

Multumesc pentru sfat!

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa mergi la stomatolog. Nu stii cauza, si daca faci tratamentul cu antibiotic nu rezolvi nimic, decat amani data la care tot va trebui sa ajungi acolo. In plus de asta, o infectie netratata corespunzator, poate sa se raspandeasca in organism si sa afecteze diverse organe interne, poate cauza boli ale sangelui, septicemie si alte probleme grave.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Cel mai probabil, ai un abces dentar - o infecţie la gingie ( la rădăcina acelei măsele ).

TREBUIE să mergi la stomatolog cât mai curând!

Pentru a atenua temporar aceste dureri, poţi să foloseşti ( cu respectarea Prospectului ) unul dintre următoarele medicamente : Ketorol/Ketonal, Algocalmin/Algozon, Nurofen ( simplu sau forte ), Ibuprofen 400/Markofen, Ibuprofen 600 ( dacă durerile sunt foarte puternice ), etc.

Toate cele bune şi multă sănătate.