| Georgel112 a întrebat:

am si eu o mica problema. Mi-am scos o masea vineri si locul s-a vindecat, dar problema este ca mi s-a umflat gingia. Ce as putea lua ca sa se dezumfle gingia?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Un antiinflamator. Dacă spui problema ta la oricare farmacie, ei o să îți recomande ceva. Însă, nu cumpăra o cutie întreagă, solicită doar câteva comprimate (pentru cel mult, două-trei zile) și urmărești evoluția. Poate că se va reduce inflamația și nu vei mai avea nevoie să cumperi altele.
Ori poți clăti gura ( de câteva ori pe zi) cu ceai de mușețel (neindulcit). Să știi că ajută.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Gargara cu apa si sare!
Dizolva 1 lingurita de sare in 200 ml de apa si ia in gura, facand gargara, dupa care scuipa.
Gingia este infectata.
Daca nu cedeaza in 24 de ore, dupa 5-6 transe de gargara cu sare, mergi la medic.

| Georgel112 explică (pentru Violleta2022):

O sa incerc dar ma gandeam la ceva pastile cu gargara la mine nu prea mere ca ma inec cu ia

| Violleta2022 a răspuns (pentru Georgel112):

Pentru pastile, va trebuii sa vezi un medic stomatolog, care te va costa consultatia.

| MadalinG99 a răspuns:

Salut eu dupa extractie am primit aulin si ceva antiinflamatorii, gasesti la farmacie.