| Tudor_Daniel_1993_gjat a întrebat:

am o problema de vreo doua zile, imi sangereaza gingiile in timpul zilei ( adica nu neaparat atunci cand ma spal pe dinti)! s-au albit in zona de unde se vede dintele ( s-au macinat si chiar s-au ridicat 1-2 milimetrii) Exista si un disconfort, ma dor mult mai rau azi! Nu am timp liber sa ajung la medicul dentist si din cauza aceasta apelez la voi!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lawliet14 a răspuns:

Fii atent, daca nu mergi la dentist URGENT ai toate sansele sa iti cada dintii! Cred ca ai o "parodontoza" avansata, de stadiul 4. Boala in clipa de fata nu mai este reversibila, dar sunt 75% sanse de stagnare a ei. Ai sangerare, tumefiere, miros urat si dinti mobili. Stadiul 5 reprezinta caderea dintilor si vei avea nevoie atunci de tratamente chirurgicale cu aditie osoasa. Alea costa mult. Exista si stadiul 6 in care dantura lipseste total. 90% din populatia Romaniei sufera de parodontoza, 30% doar in Germania. Si eu am avut probleme cu aceste sangerari si tartrul. Dar am efectuat igiena orala cu pasta de dinti Parodontax de la farmacie iar dupa ce am fost la detartraj la dentist sangerarile mi s-au oprit. Insa detartrajul si periajul profesional trebuie facut o data la 6 luni, adica semestrial. Plus spalat pe dinti cu Parodontax ca sa se trateze boala, si nu numai. Acum vei avea nevoie si de monitorizare clinica de durata si de chirurgie regenerativa pentru regenerarea tesuturilor deci. Dintii tai sunt deja mobili iar la pasul urmatori ti-i pierzi! Nu e cazul sa te sperii dar ti-am spus sincer cum stau lucrurile. S-ar putea sa ai sansa pentru ca ai descoperit macar stadiul 4 la timp. Desi le-ai ignorat pe celelalte. Dar te inteleg de ce! Altii se trezesc abia la caderea dintilor. Caderea dintelui presupune implant sau punte, iar la lipsa lor totala proteza.

5 răspunsuri:
| PeFuga a răspuns:

Tot ce scrie lovednal890 este corect, cu mentiunea ca pasta de dinti Elgydium este mult mai buna decat parodontax. Este mai concentrata si efctele se vad mult mai repede.
Altfel, fuguta la stomatolog cat mai ai dinti...

| onix33 a răspuns:

Si eu am aceeasi problema. Am fost la plafar si am luat o chestie pentru asta, nu stiu cat de eficienta este ca ma dau de 2 zile cu ea...

| Lawliet14 a răspuns (pentru onix33):

La dentist si cu tine! Am explicat de ce.

| Tudor_Daniel_1993_gjat explică (pentru onix33):

Am fost la dentist! mi-a curatat gingiile adica mi-a indepartat partea putrezita! Treaba asta se putea face si cu periuta acasa, dar era un procedeu dureros! Mi s-a recomandat spalat regulat pe dinti, dupa jumatate de ora de la periaj sa folosesc apa de gura cu clorhexidina, adica ara de gura Parodontax! Inca imi curge sange la periaj, dar sunt pe drumul cel bun!

| Tudor_Daniel_1993_gjat explică:

Deja m-am speriat. multumesc enorm pentru sfat!