| anonim_4396 a întrebat:

Am o problema destul de grava. Am probleme serioase cu dantura. Dar ii ceva mai grav. Sunt dependent de zahar ( dulciuri ) deci. Cand simt nevoia de dulciuri incel sa nu imi pese ce va urma daca mananc. Dar dupa ce mananc am niste dureri groaznice. Apoi regret si tott asa. Am incercat sa le zic la ai mei sa nu mai cumpere dar mai am frati. Practic la mine nu lipsesc dulciurile cum nu lipsesc la alti apa. ( locuiesc in Spania si nu imi pot trata dinti. ) vreau sa imi dati anumite sfaturi / metode sa nu mai simt nevoia de a manca dulce. Dau funda *

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Lia340 a răspuns:

E inutil, nu prea te poti abtine fiindca este o nevoie vitala a organismului, posibil sa ai hipoglicemie. Spala-te pe dinti la fiecare 20 minute dupa ce ai mancat ORICE nu numai dulciuri. Nu imediat, dar cu timpul problemele se vor rezolva.Tu trebuie sa iti rezolvi dantura, nu dorinta de glucide (produse din zahar). Daca te aptii te vei simti iritat, vei avea dificultati de concentrare, amorteala si astenie, oboseala accentuata. Deci gaseste cumva o modalitate de a merge la un dentist, pana atunci aplica metoda cu spalarile dese, ar fi indicata si apa de gura.

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Le zici sa ascunda dulciurile sau te abtii, e scump dentistu prin Spania asa ca dintii trebuie sa-i faci in Romania

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vezi sa nu ai diabet, fa toate analizele, ce virstă ai? Vino in țară si repară ti dantura

| Ramo137 a răspuns:

Mananca un fruct in loc de dulce...

| matrix100 a răspuns:

Incearca sa te abtii de la dulce si rareori cand simti nevoia mesteci un orbit dupa.

| suntroman a răspuns:

Eu zic cand ai pofta de dulce sa maninci alt ceva ce iti place la fel de mult ca dulciurile