| RAY a întrebat:

Dulciurile trebuie eliminate sau consumate mai rar? Pentru ca m-am lăsat de ele o vreme iar apoi iar am devenit dependent. Faza e ca dacă mananc ceva dulce toată ziua simt pofta deși consum fructe

9 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Lasate mai rar altfel faci diabet, am mancat pana la 29 la greu ca o termita (nici nu m-am ingrasat pentru ca faceam miscare sport) si acum mi s-a gasit nivel de globule rosii prea mare in sange, zahar mult inseamna. Mai aveam putin sa ajung diabetic dar controlez acum si am lasat-o moale. Fructele sant bune in schimbul dulcelui chimical

| sabin89 a răspuns:

Depinde ce înţelegi când spui "dulciuri". Şi mierea e dulce. S-o eliminăm şi pe ea?

| Mosotti a răspuns:

Poate scade glicemia si de aia ai pofta toata ziua! Ca daca glicemia e prea mica, asa se intampla.
Dar nu doar de la asta, nu se stie. Nu devii dependent asa repede ca ai inceput de curand.

| Celcestietot a răspuns:

Ar trebui sa mananci ca un om normal, nu sa tai si sa elimini tu ce iti cere corpul. Wake the f. up.

| Fatamuntilor a răspuns:

Nu neaparat!
Cred ca ti-am mai spus ca aceele pofte ascund anumite carente. Magneziu in cazul tau.O patratica de ciocolata neagra nu -ti face rau, ba chiar ajuta! Contine magneziu! La fel si banana!

| minrest a răspuns:

Daca elimini dulciurile fabricate, produsele de cofetarie, nu mai ai cum sa abuzezi de ele pe nesimtite. Idealul e sa le elimini. Iar daca le elimini, elimina si bauturile indulcite; asta ca sa nu obtii varful de zahar in alt mod.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Trebuie eliminate. Altfel nu ne putem abține. Când le-am scos total din dieta nu am simțit nevoia de dulce. Anul trecut am făcut compoturi din fructe din gradina si nu pot sa consum mai rar, simt nevoia zilnic sa mănânc dulce. Mai am câteva borcane si adio. Nu mai fac dulcețuri si compoturi si nici nu mai cumpăr zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai devenit din cauza problemelor emoționale, când le vei elimina atunci nu vei mai consuma dulciuri.

| Jus7t a răspuns:

Să mănânci moderat, dacă te îngrași înseamnă că folosești mai puțină energie decât luat din alimente.
Nu trebuie de exemplu să înlocuiești o masă cu dulciuri cum face nenea ăsta:))
http://www.youtube.com/watch?v=3P4_E3GhUv8&t=0m20s

Bine, că există și cazuri în care poate să fie vorba de altceva ce trebuie tratat ori că sunt și medicamente pentru diverse boli ce îngrașă e altceva.

De aia zic că e bine să nu judeci o persoană când n-ai idee de nimic despre ea.