| TheQuaestor a întrebat:

Salut TPU
Am o problema, ieri m-am lovit la testiculul stang, nu foarte tare dar mi-a trecut durerea in acel moment. Seara, in aceeasi zi, am avut niste dureri de nu puteam sta locului, pana am pus o compresa cu un spray de la Aloe Vera. Am crezut initial ca am hernie sau varicocel. Astazi am fost la urgente la spitalul judetean unde m-a vazut un doctor specialist in urologie si m-a palpat. Acesta mi-a spus ca nu am nimic, doar ca durerea este de la acea lovitura si mi-a recomandat sa fac o baie calda si eventual sa i-au niste pastile gen Diclofenac/Algocalmin (mentionez ca mi-a spus ca nu-i hernie nici varicocel). Pe mine inca ma doare, ce as putea sa i-au sa-mi reduca durerea? este o durere destul de jenanta. mentionez ca am 18 ani.

Scuzati categoria, doresc un raspuns urgent.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca durerea nu inceteaza du-te la medicul de familie sa-ti dea o trimitere la un alt doctor urolog.
In caz ca apar modificari ( se umfla chist. isi schimba culoarea) sa mergi la doctor.
Cel mai bun remediu ar fi sa mergi npe jos sa faci putin sport dar fara sa te fortezi.

| TheQuaestor explică (pentru anonim_4396):

Nu e umflat si nu prezinta nicio 'modificare' doar ca am o durere constanta. Daca nu trece in 2 zile ma duc la alt medic, desi acel doctor are multa experienta din cate am inteles.

| giony54 a răspuns:

Hernia nu se face prin lovire dar un cancer de testicul da se face, asa ca mergi repede sa te vada un medic de specialitate si sa faci tratament daca este cazul.

| TheQuaestor explică (pentru giony54):

Am mentionat ca am fost la un medic de specialitate si mi s-a spus ca nu am nimic in urma palparii. Va apreciez sfatul, desi nu cred ca este cazul de cancer testicular, acesta apare in situatii delicate.

| Laurentiutv156 a răspuns (pentru giony54):

Cancerul nu apare de la lovituri, mai doamna