| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si tot timpul cand ma spal pe dinti si dupa scuip observ ca am si sange care provine de la sangerarile gingivale. Mi-a cumparat tata o pasta de dinti Parondotax cu fluor si pentru sangerari gingivale, de la cam a cata spalare ar trebui sa fie normal sa nu imi mai sangereze gingiile?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca te speli de doua ori pe zi, vor dispare sangerarile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ai grija ca peria sa fie mao moale, si periajul sa nu fie agresiv.

| curiosul122 a răspuns (pentru anonim_4396):

Peria nu e foarte tare si uneori ma spal mai usor si tot imi sangereaza insa o sa incerc pe parcurs si o periuta mai moale.

| Dana2103 a răspuns:

Fluorul nu asigura asta, din contra, excesul dauneaza

| Kajun a răspuns:

E posibil să ai gingiile sensibile. Daca te speli de doua ori pe zi nu o să mai sângereze gingiile atât de rău.

| Mmn a răspuns:

In primul rand, un control la stomatolog sa nu ai tartru depus si sa fie nevoie sa fie scos. Pentru ca daca ai degeaba speli tu acasa ca ala irita gingia si sangarea o sa continuie. Dupa poti sa speli tu acasa cu pasta paradontax cu o periuta mai moale si periat bine pe langa gingie chiar daca sangereaza. Dupa poti sa platesti cu apa oxigenata3% indoita cu apa( jumatate de pahar cu apa si jumatate cu apa oxigenata) ajuta la gingii si la oprirea sangerarii. Si mai poti folosi si apa de gura paradontax daca vrei. Asta recomanda la stomatolog.

| mustafateke7 a răspuns:

Buna! Am o intrebare, te speli zilnic, de doua ori pe zi?

| curiosul122 a răspuns (pentru mustafateke7):

In ultimil timp nu am mai avut timp sa ma spal, cat mai apucam o data la 2 zile sa ma spal inainte de culcare.

| Miruna1418 a răspuns:

In primul rând trebuie sa te speli corect. Folosește ața dentară, sa scoți tot ce este între Dinți ce ar putea irita gingia, folosește apa de gura fără alcool, și periază dinții corect. Pasta de la parodontax e foarte buna, dar nu garantează minuni singura. Dar îți recomand lakalut, mi se pare mai eficientă.