| Mihai120V a întrebat:

Salut TPU, am o problema la ureche. Am avut un dop de ceara si mi l-a scos la ORL, m-am dus de 2 ori si tot nu mi-a trecut, nu are ce sa-mi faca. Doar imi prescrie niste picaturi si sa iau nurofen si tot ma doare, mai ales ca sunt cald in zona urechi si putin umflat, ce fac? Si aud nu stiu ce. Cred ca am otita. Ma apasa la ureche si ma inteapa din cand in cand, ce sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi urgent la un alt medic ORL!
Cu otita nu-i de joaca!
Daca nu e tratata la timp si coresunzator, atunci poate sa faca complicatii, chiar grave!

| Mihai120V explică (pentru Bula):

Ma duc la clinica Nova cu plata m-am dus la urgenta si nu mi-a facut nimic! doar mi-a dat picaturii. nu pot sa dorm noaptea si cand ma scol am niste dureri mari.

| Mihai120V explică (pentru Bula):

La ora 12 trebuie sa plec sper ca imi poate face ceva nu stiu.

| Brizbriz a răspuns (pentru Mihai120V):

Esti DUS draga, e foarte evident ca ai ajus la un felcer care se da drept doctor si care SI-A BATUT JOC

si eu mi-am scos doapele din urechi, si m-am dus la doctor seara, asa ca m-a programat a doua zi la o asistenta
a doua zi, asistenta aia S-A DAT DE CEASUL MORTII sa obtina o confirmare de la un doctor, ca imi poate face spalaturi, ca pe mine nu m-a crezut...
ASTA INSEAMNA PROFESIONISM si nu bataie de joc

deci, du-te in cu totul alta parte, obtine un diagnostic real, APOI FA-I RECLAMATIE PENALA DOCTORULUI ALUIA, pentru incompetenta SI TORTURA angry

| Mihai120V explică (pentru Brizbriz):

Pe mine nu ma spalat si ma spirat cu aspiratorul in ureche. adica fara clatire doar mi-a scos dopul cu aspiratorul.

| Mihai120V explică (pentru Brizbriz):

Trebuie sa-mi faca si spalaturi in ureche nu doar cu aspiratorul.

| Brizbriz a răspuns (pentru Mihai120V):

De aspirator nu am auzit, dar spalaturile inseamna ca, curata tot

| Mihai120V explică (pentru Brizbriz):

E diferit mi-a dat cu furtunul in ureche. asta inseamna aspirat a extras nu ma si spalat in ureche! dar vad ca cu picaturile care mi-a prescris la urgenta la ORL mi-a trecut. a inceput sa-mi treaca.

| Brizbriz a răspuns (pentru Mihai120V):

Ma bucur pentru tine atunci, sanatate

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Un dop de ceară nu de țară, de țară poate ai avut un vinlaughing Acum revenind la intrebarea ta, medicul ce a scris pe diagnostic otită medie sau acuta? Nu este afectat timpanul? Mergi sa i ti faci audiometrie ei vor vedea starea timpanului.

| Mihai120V explică (pentru CristiDinBucuresti):

Pai am otita severa. dar mai bine mi-as pune picaturii decat sa ma duc la clinica Nova ca trebuie sa platesc 200-300 lei care ce! sa-mi scrie iar diagnosticul sau ce?

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Mihai120V):

Trebuie sa mergi la medic sa te consulte, nu poti pune tu picaturi fara reteta de la medic si diagnostic, mergi la medicxul de familie ia trimitere la ORL si consultatia este gratuită.

| Mihai120V explică (pentru CristiDinBucuresti):

Am reteta am vrut sa merg la clinica cu plata poate e mai buna decat la urgenta care e gratuit dar mai bine mai stau 2-3 zile ca nu ma mai doare cand urmez tratamentul. acum depinde daca se vindeca de la sine.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dopul nu trece ci se reface.