| Ge04rge a întrebat:

Am dop de ceara la o ureche si ma doare ingrozitor de tare. Am avut si otita la aceeasi ureche, mi s-a umflat toata urechea si gaura urechii e foarte mica. Am incercat sa inmoi dopul cu ceai cald dar n a avut nici un efect. Doctorul de la orl nu cred ca va putea sa imi scoata dopul deoarece ma smucesc instant la durere. Ma lasa durera cand iau nurofen forte dar urechea in sine tot ma doare. Noaptea nu pot dormi din cauza urechii si am si febra.Ce sa fac? Mor de durere nu mai pot.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Am avut otita cativa ani la rand, din cauza ca tot stateam cu capul in apa pe la stranduri si faceam asta in fiecare vara aproape, pana cand nu am mai intrat cu capul sub apa foarte des.

Am fost la doctor la ORL si in fiecare an era diferit. Ultima data a pus ceva tifon acolo si trebuia sa aplic picaturi pe el mereu. Durerile erau insuportabile, deci stiu ce simti. Dar cel mai bine este sa mergi la ORL si o sa stie el ce sa faca. In privinta dopului, ba o sa reuseasca sa il scoata. O sa faca probabil cateva spalaturi cu apa calda, nu o sa fie dureros sau ceva si dopul o sa iasa. Am ajuns sa fac si injectabil pe vena din cauza asta. Dar totul a trecut, desi in mintea mea nu gaseam scapare laughing
Deci doar mediul poate sa stie ce sa faca, o sa iti dea pastile si picaturi si o sa iti treaca asa, in cateva zile (sa zicem 3).

Dupa ce a trecut la urechea respectiva, la mine a inceput si la cealalta happy

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru DoarBogdan):

Si pe tine nu te-a dus capul sa iti pui braduti de-aia in urechi dupa ce ai patit asta o data-de doua ori-de trei ori? Geezus...

| DoarBogdan a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Am folosit si din acelea, insa eram mic (ce sa-mi ceri laughing ) si uneori se intampla chiar si cand nu intram, ajungea apa cumva acolo. Capatasem o sensibilitate pe atunci, acum nu mai am nici pe naiba.

| PitR a răspuns:

Dopul de ceara iese cu jet de apa. Dar asta nu se face artizanal acasa...
Mergi la doctor. Bunica-mea n-auzea de fel si toti credeau ca-i surda. Cand am dus-o la doctor i-a scos ala...un puc de hockey. Si apoi auzea si ce nu trebuia sa auda.
Iar daca ai febra sa nu fie deja otita.
Du-te repede la medic ca auzul nu se reface...

| Ge04rge explică:

Nurofen express forte este singurul care are efect si ma lasa durerea. Maine am programare la ORL, dopul acum e fix la iesirea din canalul auditiv si se vede cu ochiul liber. Nu pot sa il trag din pacate cu nimic deoarece mi-e frica sa nu starnesc o durere mai mare.