| KeedLife a întrebat:

Am o problema ma doare maseaua de mor. Și este abia sâmbătă pana luni ce se deschide la stomatolog mai este. Ce as putea sa fac? Am luat calmate, am pus apa cu sare, am pus spirt, țuică mai multe țigară în ureche și tot nu îmi trece. Ce as putea sa fac sa mi treacă?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Până luni, caută alt cabinet stomatologic, fiindcă sunt destule care au program și sâmbăta. Măcar pentru ameliorarea durerii, dacă tu ai un alt dentist preferat, care are program doar luni. Încearcă să ajungi până la ora 13.00. Orice medicamente ai lua, vor avea efect de scurtă durată (sau deloc). Nu merită să chinui până luni, pentru cinci minute, când durerea poate rămâne amintire. Chiar și duminica trebuie să existe în cadrul spitalului din orașul tău, urgențe stomatologice Dacă locuiești la țară, caută o mașină care te poate ajuta să ajungi în oraș. După ce rezolvi cu sănătatea, poți răsufla ușurat...
PS. Până ajungi la dentist ia un algocalmin și o aspirină, ambele odată (dar, mănâncă ceva înainte). Pe mine, combinația asta m-a ajutat mai mult decât m-au ajutat Ketonalul, Nurofenul și altele.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Ai fi uimita, dar sunt al naibii de putine cabinete stomatologice deschise simbata, chiar si intr-un oras mare ca Iasul. De simbata dupa ora 3... nu mai zic. Nebunie.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sunt cabinete stomatologice care lucreaza si sambata. Cauta si ai sa gasesti.

| Laura a răspuns:

Mergi la farmacie şi roagă-i să-ţi dea nişte anestezic. Dacă nu vor, mergi cu acelaşi scop la vreun cabinet stomatologic non-stop, că sunt. Cuişoarele mai au efect anestezic dar destul de slab. Sau insistă cu ţuica aia până te matoleşti puţin şi culcă-te dacă n-ai treabă, probabil n-o să te mai doară când te trezeşti. De curiozitate, cum ai ajuns la strălucita idee de a-ţi băga o ţigară în ureche?

| Legion7X a răspuns:

Pasul 1 iei o tigae fără a fi nimic în ea și pui sare cam o cană. după ce sarea este pusă în tigae lași sarea să se încingă până ajunge la o temperatură fierbine atenție nu chiar foarte ferbinte ci suportabilă deoarece vine pusă toată legată într-un prosop aplicată pe obraz mai exact în zona unde este localizată durerea deci o pipăi și tu cu degetele să fie suportabilă pe obraz.
Sarea are rolul de a ameliora durerea din măsea deoarece aceasta poate fi cariată sau găurită deci trage aer și uneori chiar te înjunghie de aceea este necesar ca sarea să emane toată căldura în interiorul măselei.
Sarea trebuie să o ții aplicată pe obraz până observi că durerea te lasă 1 h, 2 h cât este necesar.
Vezi că atunci când o să pui sarea pe obraz măseaua când și când o să te înjunghie semn că aerul cald pătrunde în interior, treptat ameliorând

Acesta este un leac băbesc din bătrâni atunci când nu ai pastile sau alte chesti în casă deoarece se mai întâmplă când te doare o măsea la ora două dimineața și nu ai niciun analgezic în toată casa.

| munteanuionvictor a răspuns:

Pune niște pastă de dinți la măsea. La mine dă rezultate. Aștept răspuns.

| petitconseil a răspuns:

Pune felii de usturoi pe gingie, dar schimba feliile din cand in cand.Usturoiul scoate infectia.O sa te usture un pic gingia dar durerea te va lasa...