| ComandoFOS01 a întrebat:

Am o problema mai delicata. In urma unor analize am aflat ca am tensiune (precizez ca am 18 ani, nu sunt fumător, nu consum cafea sau sare in exces ) cel puțin odată pe săptămâna merg la fotbal.
După ce am aflat ca am tensiune, niște doctori prieteni mi-au recomandat sa fac analize la rinichi. Ecografie renală sau nu stiu cum se numește. Toate mi-au ieșit perfect. După am făcut ecografie la inima, perfect. Am luat vreo 2 tratamente diferite timp de o luna separat, niciun efect, nu stiu ce sa mai fac, urmatorul pas ar fi sa merg la endocrinologie. Doctorii la care am fost la ecografie renală și la inima au zis ca nu are rost sa merg la endo... totuși de la ce ar putea fi tensiunea așa mare? Valori intre 140-160 cu 60-80, puls normal 60-70, nu înțeleg de ce am tensiune așa mare dacă am făcut analize și totul e perfect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Incearca sa mananci zilnic cate o lingurita de frunze de patrunjel proaspete (verzi), taiate marunt si pusa cate o lingurita plata in supa. De asemenea, si cate 1-2 catei de usturoi consumate zilnic ajutala echilibrarea tensiunii si intarirea imunitatii.
Ai grija sa nu fii supraponderal!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este foarte mare, este ușor mărită. Nici medicii nu înțeleg, căci reglarea tensiunii este extraordinar de complexă. Astfel de exemplu un nivel general de stres mărit, dar care nu este resimțit ca atare al nivel conștient, ci este o alertă internă continuă, datorită unei interpretări a creierului tău. Aceasta se manifestă prin secreție mai accentuată de hormoni de stres, care se poate datora unei dereglări a glandelor suprarenale, de aceea este bine să faci un control endocrinologic.
Dar dcel mai important lucru pe care îl poți face este să treci treptat la o dietă mai puțin stresantă care este dieta vegetariană. Nu este nevoie să fie complet vegetariană, dar carne, laptel ouă, să fie de exemplu doar dumineca sau cantități, porții mici. Nu 2-3 ouă, ci un ou. Nu 100 gr de brânză cu 40 gr, nu 200 gr de friptură cu 75 gr. Și doar o singură masă cu proteine animale pe zi, nu de trei rori carne. Iar dacă pește în loc de porc, și mai bine. Cam asta. Scade stresul provocat de alimente, scade tensiunea.
După 3-4 luni vei observa că scade tensiunea fără medici și medicamente.

| Iote a răspuns:

Cauzele tensiunii marite pot fi diverse.
Putini stiu ca poate fi tensiune pe fond renal. Bine ca nu asta e cauza la tine. Cum nici inima nu este, eu recomand sa mergi la un neurolog. Pot fi niste vase de sange infundate, strangulate. Daca si astea sunt bune, poate ai facut efort inainte de contol? Nu ar strica sa-ti verifici tensiunea acasa, in repaos. Unii fac tensiune "de emotie" la medic.