| ComandoFOS01 a întrebat:

Am o problema și as vrea sa va ascult părerile voastre. As dori sa-mi răspundă cei care cât de cât cunosc despre ce-i vorba sau au mai auzit, nu vreau sa fiu indus in eroare. Treaba sta in felul următor.
Ma numesc Vlad, am 18 ani (19 peste 2 luni) 182 cm inaltime și 92kg. Recent, cam de câteva luni am aflat ca am tensiune 140-150 cu 70, puls 58-65. Am fost la analize foarte complexe pentru inima, pentru rinichi cred (mi s-a spus ca poate proveni și de acolo tensiunea) și analize pentru glanda. Toate mi-au ieșit ok, dar mi s-a spus ca am câteva kg in plus și ca sunt o fire mai stresată, emotiva. Nu sunt gras, dar am putina burta și de acolo provin kg in plus zic eu, in rest corpul meu arată ok pentru vârsta mea. Dacă m-as reapuca din nou de sport (sunt fost atlet) și as încerca sa duc un stil de viața mai sănătos, as avea ceva șanse sa scap de tensiune?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Practica sport si iti va scadea tensiunea. Eu i-am demonstrat doctoritei mele ca se poate dar nu mai am voie sa fac efort ca sunt batran si mai am multe probleme de santate.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Problemele cu tensiunea sunt mostenite pe cale ereditară din familie deci si daca faci sport nu vor dispărea de tot, cum te lasi de sport iar vei avea tensiuni oscilante.

| ComandoFOS01 explică (pentru CristiDinBucuresti):

Îți dau dreptate, are logica. Dar totuși, cum as putea scapa definitiv? Sau totuși sa o țin sub control? Ca totuși, pana la urma nu o sa am timp toată viața numai de sport. Am încercat multe tipuri de tratamente, niciunul nu a avut măcar puțin efect. absolut deloc. Aștept un răspuns din partea ta

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru ComandoFOS01):

Ba da, timp ai de sport tot timpul. Ar fi o idee sa ne zici si cam ce porcarii bagi in tine...winking

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ComandoFOS01):

Numai un medic i ti poate da o schemă de tratament potrivită pentru tine, că nu orice medicament de tensiune este bun, unii mînincă usturoi la masă ca sa scadă tensiunea, dar asta o poti face cand stai acasa ca dacva manici ceapă sau usturoi si mergi la scoală nu se poate, mergi la un medic nutritionist si vezi el ce spune.

| Wr3nch a răspuns:

Logichappy Dar incearca si sa fii putin mai zen, eventual practica un pic de meditatie.

| CerCopiTec a răspuns:

Pulsul e de sportiv, tensiunea nu e chiar asa mare, cu burta la 19 ani nu sunt de acord, dar asta nu tine numai de ce si cat mananci, mai degraba as zice ca daca ai fost atlet si nu mai practici chiar deloc de acolo vine, nu sunt medic e doar o parere
bafta