| Unicubeii a întrebat:

Am o problema majora. Azi, am vazut in capul colegei mele de banca PADUCHI.Erau ca niste furnici mici si i se plimbau prin par.Nu e prima oara. Prima oara am vazut acum mai mult timp si i-am semnalat doamnei diriginte. Dar doar a discutat cu ea. Si NIMIC. Nici macar nu m-a mutat de langa ea, avand in vedee ca e colega mea de banca. Astazi am chemat-o pe doamna asistenta, care i-a controlat pe toti. Chiar inainte sa o controleze pe ea, a chemat-o, ea fiind la baie, iar eu am gasit-o plansa toata si vorbin la telefon cu maica-sa. A spus ca nu, nu are. Dar eu sunt SIGURA! Acum a aflat toata clasa ca eu am spus. ce sa fac? Nu mai suport, este plina, si este obositor sa ma spal in fiecare seara si sa consum bani pentru paduchii ei, ce sa fac? A sarit o gramada de lume pe mine, nu mai stiu ce sa fac sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Atat in cele mai simple cazuri cat si in cele mai delicate (cum este acesta), cere interventia lui Dumnezeu, deoarece numai El stie cum sa rezolve problemele astfel ca nimeni sa nu fie ranit.
Nu este tarziu nici acum; si cu cat mai mult cand lucrurile au scapat de sub control -cand omul nu mai poate face nimic- este ocazia lui Dumnezeu sa actioneze. Roaga-L pentru lucrul acesta; multumeste-I si crede ca El va interveni. Iar o alta parte importanta pe care o mai ai de indeplinit -in afara de ce-a de mai sus-, este sa le spui colegilor (si colegei cu pricina) ca iti pare rau ca s-a ajuns atat de departe in cazul acesta, si ca nu tu nu vroiai decat sa se rezolve problema.
Sa nu o urasti pe fata si pe ceilalti colegi. Iar data viitoare daca iti este rusine sa vorbesti cu colega ta fata in fata, atunci vorbeste cu diriginta ca sa vorbeasca personal cu mama colegei tale.

| lpavel a răspuns:

Esti o nemernica MARE! Tu cum te-ai fi simtit in locul ei? Daca erai o persoana normala sa nu zic prietenoasa ai fi putut sa-i spui numai ei personal NU sa strigi in gura mare. eu cred ca ai vrut sa fi numai in centrul atentie si numai asa ai putut! Te miri ca au sarit toti cu gura pe tine? Oare de ce? Pentru ca toti sunt normali numai tu esti o... sa nu zic ceva mai urat iti spun ca esti mai diferita iar daca nu te vei schimba in bine toata viata vei fi urata de toti, de toate, nu vei avea prieteni, vei ramane singura, atunci vei vedea si tu cum e sa plangi ore intregi...
Acum : ce ai putea sa faci? Ai putea sa incerci sa-ti ceri iertare dar numai daca vei plange si vei cersi iertarea ei numai asa poate te va ierta!
EX: ia o farfurie, da-o de pamant apoi cere-ti iertare, se face inapoi cum a fost? NU! Asa si aici! Prea ai umilit-o in fata intregii scoli. NU cred ca te va ierta vreodata, binenteles nimeni nu te va uita ce ai facut...

| Unicubeii explică (pentru lpavel):

Nu am umilit-o in niciun fel! Numai ca nici macar nu am spus cuiva! Doamna asistenta a zis! Iar tu esti un nemernic pentru ca gandesti asa. Eu cred ca tie nu ti-ar fi convenit. Ea cand mi-a dat mie paduchii a tipat in toata clasa ca am paduchi! Oricum nimeni nu ma crede si asa vreau si sa fie! Nu imi cer scuze, si stii de ce? Nici macar nu e vina mea! Am luat-o si frumos, nu am zis nimanui, trebuia sa zic ceva. Nu sunt genul de persoana care sa fie in centrul atentiei, stai linistit.Si chiar daca voiam, nu o faceam in felul asta! Si eu am plans cand m-a cautat toata ziua lumea in cap! Si am fost batuta de baieti ca am dat paduchi fetelor, chiar daca nu am dat nimanui asta! Nu am umilit-o stai linistit.

| lpavel a răspuns (pentru Unicubeii):

NU ai zis nimanui? Eu gândesc asa? In postarea ta zici clar ca i-ai spus dirigintei apoi ai chemat o asistenta, ce altceva ar trebui sa cred? Nu conteaza ce cred eu, cei de fata stiu mai bine ce s-a intamplat, pe ei nu ii poti mintii. te-a cautat toata lumea in cap, te-au batut... Ma intreb ce scoala e aia? poate sunteti dusi cu totii... laughing)) Am fost elev si eu dar n-am mai auzit asa ceva laughing)

| OoBunnyoO a răspuns:

Incearca sa iti ceri scuze, nu ai ce altceva sa faci. Evident clasa da vina pe tine, la fel si prietena ta.
Parerea mea ar fi fost sa discuti de cateva ori cu ea inainte sa te duci la diriginta si sa ii dai un ultimatum.
Sfatul meu ar fi ca dupa ce iti ceri scuze, sa incerci sa o eviti. Discuta din nou cu diriginta ta si cere-i sa te mute in alta banca.
Daca nu, vorbeste cu mama ta si roag-o pe ea sa discute cu diriginta.
Pentru a evita sa iei paduchi de la ea din nou, incearca sa nu imparti obiectele personale cu ea, spala-te cate mai des pe maini si tine-ti parul prins in coada sau in coc.

| Iyulia3712 a răspuns:

Eu am fost intr-o situatie similara. Infestarea cu păduchi e foarte mare, multe colege de ale mele au avut (inclusiv eu) si dupa ce am aflat toate ca toate am avut (bine aici vorbesc de prietenele mele mai apropiate, sa nu crezi ca stia toata clasa), am observat ceva in capul unei colege si i-am spus frumos, fără sa stie nimeni. Apoi a doua zi a venit cu parul unsuros tot (probabil tratamentul). Desi ea nu a vrut sa recunoască, sunt sigura ca a avut si s-a tratat, fără sa se iste un întreg scandal pe tema asta. Nici măcar diriginta sau asisitenta nu au fost implicate. Deci puteai sa faci si tu la fel. Îmi imaginez cum se simte acum saraca fata. Acum nu prea mai ai ce sa faci dect sa vorbești in privat cu ea si sa-i explici lucrurile astea.

| bluepriest a răspuns:

Simplu vorbeste iar cu diriginta ta si spune-i sa vorbeasca cu colega ta si cu parintii ei. Apoi ca sa scapi de gura colegilor zile sa se puna in pielea ta si sa vada daca lor le convenea

| Unicubeii explică (pentru bluepriest):

Of, dar nu vreau sa supar pe nimeni, adica e prietena mea cea mai buna. Si asta chiar am facut acum cateva saptamani. Dar ea tot are paduchi! Nu pot astepta sa ii iasa paduchii in frunte, pentru siguranta clasei macar.