| Viciu_Dorin_1996 a întrebat:

Ma numesc Dorin. Azi la ora de biologie, m-am mutat in prima banca. de pe randul de la geam, find decat doua randuri l am auzit pe colegul meu spunand sa vin langa el pe randul de la perete si am acceptat. Prima banca este la mai putin de un metru de catedra, ne mai vazand o pe profesoara mea asa aproape am dus palma de la fata spre dansa, cu interiorul palmei spre mine, spunand ca este foarte aproape de mine si ca nu am mai vazut o nici odata asa aproape, totul in gluma, stiu ca suna ciudat. Dumneaei a inteles ca am spus ce fata aveti(imi aduc aminte acum ca am spun ca nu mai vazut fata dansei asa aproape niciodata), sau ca este urata. Doamna mi-a spus sa ma duc inapoi in banca din care venisem. A spus ca nu se astepta la mine si ca sunt..., adica a facut o pauza, inteleganduse ca sunt nesimtit, dar eu nu am jignit o, dar nu stiu nici ce a inteles dansa, doar banuiesc. A spus ca nu o se mai comporte la fel ca inainte cu mine, pana in clasa a opta. Mama ma sfatuit sa ii spun doamnei diriginte( care stie ca nu sunt genul ala de copil) si dansa sa discute cu doamna de biologie si sa i explice totul.
Intrebarea mea este: Ce pot sa fac? Pot sa o dau in judecata pe doamna de biologie?
P.S.:NU doresc sa DENIGREZ acesta persoana.

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da. S-o dai in judecata ca tu ai facut glume proaste. Sa-i ceri si despagubiri. Sa nu uiti asta! Te comporti cu profesorul ca si cu colegii si ai impresia ca tot tu esti cel agresat. Mai mult, gesturile cu mana in timp ce vorbesti dovedesc lipsa de vocalbular si de educatie de acasa. Mergi la doamna si explica-i si cere-ti scuze. Daca mergi la diriginte o va lua ca pe o incercare presiune asupra dansei si va fi mai rau.

| Viciu_Dorin_1996 explică (pentru Salontanul):

Nu am spus ca ma simt agresat. m-am gandit si eu ca nu ar trebui sa merg la doamna diriginta, am incercat sa imi cer scuze, dar nu m-a ascultat, multumesc

| Salontanul a răspuns (pentru Viciu_Dorin_1996):

Multumesc si eu pentru apreciere! Repet: nu merge la diriginte ci la doamna profesor spune-i ce ai gandit tu in acel moment si cere-i scuze. Daca unu este o scorpie te va ierta.

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pentru ce s-o dai in judecata? Deocamdata nu ti-a facut absolut nimic, dimpotriva, tu ai fost indisciplinat si necivilizat.

| Viciu_Dorin_1996 explică (pentru Ioandelasal):

Pentru excluderea din grup

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu o poti da in judecata, poti insa sa te duci si sa iti ceri iertare. Oricum ar fi, daca ai spus exact ce zici acum, era foarte nepotrivit la adresa unei profesoare si ar trebui sa iti fie foarte rusine ca ai fost in stare sa spui asa ceva. Trebuie sa iti respecti profesorii, fiindca intre ei si tine e un munte de carti, nu spui tot ce iti trece prin cap. Fii mult mai respectuos, mai bine taci decat sa faci remarci atat de nepotrivite. Si cere-i iertare

| Crackman a răspuns:

Nu mai urmari prosti de la americani... ca esti in Romania iar profesori sunt si ei oameni pana la urma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu cred că voi ăștia de ați răspuns n-ați înțeles pe deplin povestea.

Și mai cred că tu, acesta care întreabă, nu știi ce presupune a da pe cineva în judecată. Răspunsul este nu, nu poți și nici nu este necesar. A da pe cineva în judecată înseamnă altceva, e complicat. Poți ori să te duci la diriginte cum a zis mama ta, ori să te duci la profesoară personal(de preferat nu de față cu colegii) și să-i explici situația din acea zi și să-ți ceri scuze, chiar dacă posibil, nu e vina ta, așa e frumos.