| Marian2314 a întrebat:

am o problema si nu stiu cum sa o rezolv.A inceput in 19 august sa ma doara gatul mai mult in(marul lui Adam)de vreo o luna si am avut senzatii de sufocare, respiram greu.Am fost de 2 ori la control la O.R.L si mi-a spus ca e din cauza stresului.Ok ce era sa fac? Cum pot sa nu ma stresez cand am o durere de mor.Am luat medazepam cam 1 saptamana. Dupa 2 saptamani m-a durut ingrozitor pana m-am dus la urgenta.Mi-au facut investigatii, analize si mi-au spus ca analizele sunt normale.Atunci incepuse sa ma doara stomacul,acum mi-a trecut doar ca respir mai greu ceea ce ma deranjeaza.Mi-a spus sa nu stau mult la calculator ceea ce o faceam, dar acum fiind la scoala am redus statul la calculator.La gat mi-a trecut deja si la stomac doar ca respir greu.Ce pot sa fac sa-mi revin? Iau sedepril si magnerot de 1 luna tratament.Cum pot sa-mi revin si sa scap de stres ca sa duc o viata sanatoasa?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Samoilă_Sebastian_2000 a răspuns:

Stresul apare doar atunci cand crezi ca ai ceva grav,acele dureri e posibil sa fi aparut in urma ce ai avut o infectie mai puternica,respiratia greoaie poate fi tot din cauza stresului,stai linistit si eu respir greu dimineata si seara,daca poti inspira si expira nu ai nimic,la fel, daca se blocheaza respiratia sau simti ca te sufoci du-te la medic, si incearca sa gandesti pozitiv, totul este psihologic, lupta-te cu creierul tau pana reusesti, fa inhalatii cu plante de 2 ori pe zi si gargara cu apa si sare sau musetel cu o lingura de sare intr-o cana.

| Marian2314 explică (pentru Samoilă_Sebastian_2000):

Cum pot sa ma lupt cu creierul? Ce ar trebui sa fac?

| Marian2314 explică (pentru Samoilă_Sebastian_2000):

Inca nu ti-ai revenit? Ma refer daca mai respiri normal ca toti ceilalti? Cat te tine chestia asta?

5 răspunsuri:
| Caro34 a răspuns:

Mergi si la un endocrinolog si fa-i si un Eco-Doppler sa vada ce-i acolo. Cum sunt amigdalitele? Dintii sunt cariati? Limba e in ordine? Urechile? Vezi si o analiza de exudat faringian! Mergi si la un alt medic! Numai bine!

| Marian2314 explică (pentru Caro34):

Am fost si la el si a zis ca nu am nimic

| Dumitru_Mirela_1990 a răspuns:

Pentru a scăpa de stres, îți recomand pastile pe bază de licium, sunt naturale, nu dau dependență și nu au reacții adverse. Poți lua până la trei pastile pe zi, primele trei zile, după care rămâi la o singură pastilă. După maxim 10 zile, vei fi ok, dar trebuie să continui tratamentul timp de 1 lună. Tot timpul să ai la tine o pastilă, în caz că ai nevoie de ea.
https://www.comenziforever.ro/......-plus-ID37