| ValiChitac a întrebat:

Cum pot scăpa de axientate? De câteva zile tot simt ca respir greu și ca marul lui Adam este umflat și ca din cauza asta respir greu. Eu în trecut am avut și o bronsita astmatica, sunt și foarte gras, am 150 de kg și 2m înălțime, probabil este din cauza grasimii de pe inima dar eu în fiecare zi am atacuri de panica și ma gândesc numai la marul lui Adam. Am ajuns și la endoscopie și mi s-a spus ca acel cartilaj e foarte bine pus acolo și ca nu are nici o treaba, cred ca ar trebui sa apel la un psiholog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand: trebuie sa slabesti, Incet, fiindca altfel repede te vei ingrasa si mai tare!
Ar trebui sa vorbesti cu un nutritionist bun, sa te indrume.
In cazul tau, ritmul de slabire trebuie astfel facut, incat lunar sa scazi 3-5kg din greutata (nu mai mult). Asta se poate obtine prin alimentatie potrivita si multa miscare, sport. Rezultatul (normalitatea) va veni peste 6-12 luni.

In al doilea rand: trebuie sa scapi de anxietate.
Pentru asta ar trebui sa cauti un psiholog /psihiatru specializat, care te indruma (dar nu te indopa cu medicamente).

In al treilea rand: sa-ti cauti un grup de prieteni vesel, care sa te ajute sa-ti atingi scopurile!

Succes!

| Simpatic a răspuns:

Desi voi fi acuzat ca le fac reclama, anxietatea este domeniul medicului psihiatru, asta daca chiar vrea cineva sa se trateze cu rezultate.
Ce face psihologul este o mascarada care costa mai mult decat la psihiatru si in final ramai tot cu problema pe cap!
Numai intru in discutii lungi despre ce inseamna medicul psihiatru si ce inseaman un psiholog care este un oarecare cu o facultate pe care majoritatea o putem face, MEDICINA insa nu o poate face oricine! PUNCT

Ai spus de problemele cu greutatea, banuiesc mai mult ca sigur ca ai probleme si cu colesterolul, ai fost la medicul cardiolog? urmezi un tratament pentru inima?

Deci ai de vizitat 2 medici: medicul cardiolog si medicul psihiatru, de la ambii vei lua un tratament adecvat si vei scapa de anxietate, de problema la inima nu pot sa zic ca vei scapa, dar te va mentine in viata

Mai ai de facut ceva si mai important si anume sa incepi sa slabesti, o sa vezi ca si problema la inima si colesterolul si posibil si anxietatea odata cu slabitul vor cam disparea!

| dullcat a răspuns:

Apelezi la psiholog cand problema persista, nu cand tine doar cateva zile, mai ales tiind cat costa o sedinta.Atacurile de panica de cand au pornit?

| ioana748 a răspuns:

Sedatif PC și Magne B6

| Simpatic a răspuns (pentru ioana748):

Sa stiti ca Sedativ PC si Magne B6 pentru un suferind de depresie/anxietate este apa de ploaie!
acest tip de suplimente sunt bune totusi pentru persoanele care sufera de "astenie de primavara", cand vorbim de tulburari psihice suplimentele sunt ZERO, aici intra si mult laudatul 5-HTPwinking

de cele mai multe ori reclama din spatelor acestor "Farmacii bio" nu are la baza nici studii concrete si nici adevaruri medicale!
sa ne tratam cu ceaiuri in anumite afectiuni complexe si aici vorbesc la modul general nu doar la depresie, este ca si cum am trece de la smartphone inapoi in pestera, adica dam cu medicina de pamant si mergem doar pe naturiste...
sunt atat adeptul pastilelor traditionale cat si a suplimentelor din plante, am luat si iau si una si alta cand am o problema, insa adevarul este ca foarte putine lucruri rezolva suplimentele din plante; totusi, in cine am incredere multa dintre suplimentele cu si despre plante? in silimarina! dar multe suplimente care sunt actual pe piata sunt PLACEBO si unele chiar au preturi nejustificat de mari daca ne raportam la faptul ca au zero randament!
"Sa dam Cezarului ce e a Cezarului!"

| ioana748 a răspuns (pentru Simpatic):

Nu va contrazic.
Însă știu ca sunt bune în multe cazuri.
Dacă se simte anxios 2 Sedatif PC sub limba îl fac sa se simta mai bine.
Magne B6 de asemenea.
Mai este și B12 care face foarte bine.
Dansul este supraponderal.
Tratamentul de la psihiatru îl îngrașă.
Chiar I s ar pune viata în pericol.
De multe ori un tratament Placebo da randament.
Sunt convinsa ca aveți noțiunea termenilor.
Va mulțumesc pentru comentariu, chiar interesanta opinia dumneavoastră.
Multă sănătate domnului.