| apademasa a întrebat:

Am o problema si speram sa ma ajutati cu un sfat. De 3 ani am inceput sa vorbesc repede(ma prosteam si eu)iar acum a devenit o problema sociala.mi-e greu sa comunic cu ceilalti, nu mai ridic mana sa raspund la ore desi stiu pentru ca mi-e frica sa nu ma balbai sa rada colegii de mine sau sa-mi faca observatie, iar cand ma emotionez, vorbesc si mai repede.ce sa fac? mai ales ca trebuie sa joc intr-o piesa si mi-e greu sa-mi spun rolul pentru ca nu ma intelege nimeni.va rog nu ma judecati.ce sa fac? am incercat sa ma calmez...parca vorbeste gura fara mine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| LovelySmile98 a răspuns:

Si daca vei juca un rol nu te gandi la cei din jur si nu te emotiona, gandeste-te doar la tine si la rolul tau. Totul va fi binewinking

6 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

In primul rand trebuie sa nu-ti mai pese de ceilalti. Apoi trebuie sa incerci sa pronunti incet. Uite niste exercitii: http://bungust.com/zambete-reloaded/mic-exercitiu-de-dictie/
Numai tu cu vointa te poti schimba.

| 116111 TelefonulCopilului a răspuns:

Buna,

Hai sa stam de vorba. Vrem sa te ajutam sa-ti fie mai bine.
Asociatia Telefonul Copilului poate fi partenerul tau de discutii sau poate fi prietenul tau atunci cand te confrunti cu o problema. Confidentialitatea este cuvantul cheie in relatia ta cu serviciul Telefonul Copilului, oferit de organizatia noastra.
Apelul catre 116 111 este gratuit din retelele Romtelecom si Cosmote, de luni pana duminica, in intervalul orar 08.00 – 00.00. Mai multe poti afla si la: http://www.telefonulcopilului.ro/intrebari-frecvente
Pentru ca problemele cu care te confrunti reprezinta subiecte delicate si te-ai putea simti in largul tau mai degraba in mediul online, te indrumam sa ne transmiti mesajul tau la telefonulcopilului@telefonulcopilului.ro

Asteptam sa te ajutam!

| LovelySmile98 a răspuns:

Am avut si eu probleme cu balbaitul cand eram mai mica. Tin minte ca am fost la un medic specialist (nu mai tin minte cum se numeste) si trebuia sa vin la mai multe sedinte, dupa care mi-a scris niste medicamente pentru calmare [ ma agitam mereu cand ma balbaiam si ma inroseam de rusine laughing] dar acum a trecut. Incearca sa mergi si tu la un medic. Sper ca te-am ajutat :*

| apademasa explică (pentru LovelySmile98):

As vrea sa am optimismul tau.

| LovelySmile98 a răspuns (pentru LovelySmile98):

Si daca vei juca un rol nu te gandi la cei din jur si nu te emotiona, gandeste-te doar la tine si la rolul tau. Totul va fi binewinking

| cristinagabi a răspuns:

Cred ca, trebuie sa-ti doresti foarte mult, sa incerci sa te controlezi atunci cand vorbesti, sa fii mult mai atenta.Si sa perseverezi..cum te prosteai sa vorbesti repede, prosteste-te si incerca sa vorbesti mai rar happy..este un exercitiu..nici eu nu stiu sa cant la pian dar daca vreau si perseverez o sa invat sa si cant..asa si tu!

| apademasa explică (pentru cristinagabi):

Mersi pentru sfat si sper ca si tu o sa reusesti.