| Alexiaaa16 a întrebat:

Anul asta intru la liceu, mereu ma gandesc ce o sa fac, sunt incredibil de timida, am un blocaj atunci cand comunic, am impresia ca o sa ma balbai si o sa creada ca nu stiu sa vorbesc. Imi este frica sa nu rada colegii de mine si sa faca misto. Din cauza timiditatii am ramas repetenta. Am fost la psiholog dar degeaba nu m-a ajutat cu nimic, imi este frica sa comunic cu parinti nu le pot zice ce mi se intampla, uneori ma simt asa singura, imi doresc sa pot zice cuiva ce simt, ce mi se intampla... imi este teama! Ati trecut vreodata prin asa ceva?

Răspuns Câştigător
| UnDiavol a răspuns:

E normla sa ai emoții nu trebuie să-ți fie teama sa te exprim fi cine ești tu cu Adevărată fără să-ți fie teama sate exprimi și nu mai pune la inima ce spune alți cât timp vei depinde de ce spune alți Nu vei reuși nimic in viața capu sus spune ce ai de zis nimeni nu are voie să-ți interzică sate exprimi oamenii care rad de tine când te exprimi aia nu-s oameni de aia sa stai departe toată viața ta aia o sate judece orice ai face tu oricum te-ai îmbracă și purta o sate judece exista asa oameni de asta ni are rost sa pui la inima si suflet nu ai nevoie sa mergi la psiholog trebuie sale spui părinților tăi problem pe care o ai nu uitată tu ai o problema tu nu ești problema mergi afară fa-ti prieteni comunică fa activitate sa nu-ți fie teama sa dai greși in viața de acolo înveți cel mai bine totul

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Balbaiala si blocajele de comunicare vin din lipsa increderii in tine, din lipsa cunostintelor, din lacunele pe care le ai si esti constienta de ele.
Nu-i nimic, totul trece, daca pui mana serios pe carte si citesti, inveti, iti dezvolti cunsotintele generale, asimilezi materie, iei note foarte mari la scoala. Doar asa iti creste increderea in tine si vei deveni mult mai comunicativa si mai libertina/ fluenta in exprimare.
Cartea iti poate fii prietena cea mai buna de care nu ai nevoie sa te desparti si nici sa te simti singura. Citeste opere literare, citeste carti de geografie, istorie ori orice iti pica in mana, fiindca acelea iti dezvolta creieruls iti creste increderea in tine.

| Dismally a răspuns:

Si daca unii vor rade, este chiar atat de importanta parerea lor pentru tine? Este forte posibil ca dupa terminarea liceului sa nu mai stii nimic despre ei, sa nu te mai intalnesti, sa nu mai vorbesti cu ei vreodata. Nu te lua dupa ce spun unii idioti, tu stii mai bine cum esti de fapt.
De ce nu vorbesti cu prietenii?

| Alexiaaa16 explică (pentru Dismally):

Am avut o singura prietena in care avea multa încredere si ii ziceam totul dar nu stiu cum facea de afla toata scoala chestii despre mine, nu mai am incredere in nimeni.

| Dismally a răspuns (pentru Alexiaaa16):

Eii, nu poti sa-i bagi pe toti in aceeasi oala. Cauta oameni noi cu care sa poti vorbi, amici, prieteni, nu conteaza. Nu poti fi mereu singura, trebuie sa iti recapeti increderea in oameni si sa ai cu cine vorbi cand ai nevoie.

| Alexiaaa16 explică (pentru Dismally):

Aveam* scuza-ma. Nu mai pot avea incredere in oricine, nu toti iti pot fii prietenii, foarte greu gasesti persoana aia căruia ii poti zice orice oricand. Ea imi era prietena de cand m-am nascut, si totusi ma 'trădat'.