| anonim_4396 a întrebat:

Salut tpu..am o problema și vreau sa va întreb cum ați scăpat de sasait, rarait...care ați avut probleme de astea.

Eu sunt șașait și jajait dar nu știu de ce și cum am pățit asta...pana la 12 ani nu aveam nici o problema...(acum am 17)

Ma pot vindeca?
Nu veniți cu răspunsuri de genu...acceptate cu chestia asta...(nu o sa meargă)

Chestia asta a venit de la sine cred. Stiu ca am pierdut 1 dinte sau 2 pe an pana la 15 ani și ma gândesc ca poate asta ar fi problema dar nu știu. In fine... funda cel mai bun raspuns

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Logopedie, sau Curs de Dicție
Exerciții de Dicție pentru litera „R", sau medic specialist ortodont (dacă este cazul)

| Trixt3r a răspuns:

Exerciții zilnice de dicție, uite un exemplu aici https://www.youtube.com/......tps?/watch

| 6Anonim9 a răspuns:

Eu sunt ȘȘ-it-JJ-it de cand ma stiu. Mi s-au facut remarci cu privire la asta, dar nu m-au dezavantajat niciodata. Simt ca la rostirea consoanelor fricative sibilante, aerul iese prin partea stanga si nu prin mijloc, iar prin dreapta mi-e imposibil. N-am nicio dereglare faciala sau dentara, ba chiar imi este laudata dantura de catre dentisti, e dreapta din nastere.
Nu mi-am batut capul prea mult, nu vad in asta un dezavantaj.
Ai avut parte de bullying sau comentarii rautacioase, sau de ce te deranjeaza? Eu o vad ca pe o trasatura care ma personalizeaza, ca si pe o tipa creata, parul cret.

| TobiasAlx a răspuns (pentru 6Anonim9):

Nu am primit hate niciodată. dar e ciudat
...de când am devenit asa am început sa vorbesc mai puțin și lumea nu și a dat seama..deci nu s-a luat nimeni de mine.

Nu pot sa ma accept cu asta..chestia e ca eu încet pot sa le pronunț dar tare nu prea se înțelege