| Stefan927 a întrebat:

Salut TPU, am o problema. Sunt baiat am 14 ani si sunt cam gras am 100kg. Treaba ii ca de o saptamana incoace, imi este foame încontinuu, oricat as manca si orice as manca dupa ce termin de mancat imi vine o foame intensa instant si nu ma mai lasa foamea orice as face. Urmeaza saptamana asta sa ma duc la analize. Am avut ultima analiza de sange acum 2 luni si am avut glicemia 99, niciodata nu am avut peste 100 glicemia. Menționez ca nu am avut niciodata probleme de genu. Stie careva cam ce problema ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Ar trebui sa incepi un regim cu mancare sanatoasa si sa faci sport, cu vointa vei ajunge departe!
Si eu am avut dupa adolescenta probleme cu greutatea, nu am fost obez vreodata dar mai mereu supraponderal, in rangeul 87-90 kg aveam, mai ales dupa ce am renuntat la sport, desi nu am mancat fast food decat extrem de rar 1 data la cateva luni, si nici suc nu beau si nu am baut nici in trecut!
Daca ai un regim de viata bazat pe alimente nesanatoase : sucuri, prajeli si fast food ar fi cazul sa le eviti.
Vezi de asemenea ce spun si analizele, daca analizele ies bine m-as orienta catre un medic nutritionist si as urma cu strictete sfaturile acestuia in ceea ce priveste alimentatia!

| RAY a răspuns:

Carbohidrați nesănătoși nu pot duce la satiesatie și doar la foamete prelungita, baga carne de vita de 3 ori pe zi

| Violleta2022 a răspuns:

Wow... cam gras?
Iarta-ma, dar asta este obezitate la 100kg si doar 14 anisori.
Urgent cu mama la endocrinologi sa ti se faca analize si sa primesti dieta personalizata ca nu esti sanatos si departe de a fii doar gras.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ce mananci mai exact? Suna ca si cum alegi alimente care nu iti tin deloc satietate. Poate nu ar strica sa incerci si ceva snack-uri intre mese, fie cu cereale (de exemplu fulgii de ovaz sunt foarte satiosi) fie cu fructe oleaginoase (nuci, midgale, arahide) etc.Dar preferabil e sa fie simple, sa iti faci tu acasa, nu batoane pline de zahar si altele procesate, cumparate din magazin.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Glicemia e in regula, stai calm. Ce inaltime ai? Nu de alta, dar e o problema la tine. Eu am 1.87 si de cand ma stiu nu am trecut de 90. Cred ca maxim am avut vreo 87-88. Pe la varsta ta, abia daca aveam 65-70...