| Denyyy888999 a întrebat:

Peste doua săptămâni merg la analize si vreau sa stiu la ce sa ma astept. Eu cred ca s-ar putea sa am diabet. De ceva vreme am urmatoarele simptome :amețeală, sete incontinuu oricat de multa apa as bea, foame incontinuu oricat as manca si oboseala oricat as dormi. Ar putea fi diabet sau altceva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| AdrienWH a răspuns:

Salut. Prin 2015, o cunostinta din familia mea, doar un simptom care l-a facut sa isi faca analizele, si anume setea incontinuu (ajungea sa bea pana la 10litri pe zi). Dupa ce si-a facut analizele, a fost gasit cu glicemia 310 mg/dl. Deci, probabil ai putea avea diabet zaharat. Eu zic sa te duci cat mai repede la un centru sau poti intreba chair si la farmacie daca iti poate testa glicemia. Fiindca saptamani e destul de mult. Iti doresc multa sanatate!

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sete si ameteala poti avea daca mananci mult, foamea poate creste daca ti se dilata stomacul de la multa mancare si bautura etc.
Daca-ti faci analize de diabet, nu consuma 2 zile inainte inainte NIMIC indulcit cu zahar!

Deci: intai restabileste-ti regim normal de mancare si baut apa, miscare zilnica suficienta (minim 3-5km mers pe jos zilnic), iar daca situatia nu se amelioreaza, atunci mergi la analize.

| Violleta2022 a răspuns:

Da, ai putea avea pre-diabet.
Dar sa stii, diabetul de tip 2, cel care nu este mostenit de la parinti, este complet reversibil, daca renunti toatal la zahar si dulciuri si la carbohidrati (paine, cereale, grau) si slabesti, cat sa fii in limitele nromal de greutate.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nici măcar un medic nu poate să îți spună fără analize.