| SniperAWP a întrebat:

Am o problema sunt baiat si am 13 ani si au inceput sa imi creasca cosuri pe frunte si nas.Imi puteti spune niste metode sa scap de ele; va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| rater1994 a răspuns:

Esti in floarea varstei.Am 2 recomandari pentru tine.Prima ar fibig grinupa fiecare dus pe care il faci te speli pe fata cu sapun(lichid de preferat)pentru a fi sigur ca iti deschizi bine porii, dupa ce te clatesti de sapun iei o vata sau un tampon(pentru machiaj nu tampon pentru ciclu)si pui spirt vata/tampon dupa care te dai pe fata cu spirt.De recomandat dupa fiecare dus sa faci asta. Exista un risc totusi daca faci acesta faza cu spirtul.Riscul este tongueosibilitatea uscaciunii pielii si craparea acesteia (Dar tu fiindca esti in floarea varstei nu vei avea probleme).
A 2-a recomandare:Te duci frumos la o farmacie si ceri "Zineryt".Am folosit si eu recomand tuturor este foarte bun.Dar ramane valabil aplicarea acestui tratament se face dupa ce te speli pe fata.De ce? Pentru ca in momentu cand tu te speli pe fata cureti toata fata de praf/microbi s.a.s iar in momentu cand te stergi pe fata cu prosopu tu deschizi foarte bine porii. Dupa ce te-ai spalat/clatit pe fata aplici "Zineryt".Vei avea o senzatie usoara de usturime asemanatoare aplicarii sarii pe fata.Recomand amandoua dar sunt perfect de acord cu wynter89."Ai grija mai multa de igiena ta!". Sper ca te-am ajutat.Nu uita! Te speli pe fata inainte de aplicarea acestor 2 tratamente:[1)Spirt],[2)Zineryt]

3 răspunsuri:
| Ritsuko a răspuns:

Ar trebui sa incerci pudra aceea mentolata cu care se dau bebelusi la fund (nu e nimic de ras, eu am incercat si a dat roade ), te dai cu ea pe fata si stai ceva timp ca ''fantoma '' ca doar cand stai in casa nu te vede nimeni.Incerci mereu sa te dai macar o data pe zi si sa stai macar o ora cu ea. Apoi te speli cu sapun pe fata si apa calda asta trebuie sa fie lege cu apa si sapunul.

| Ritsuko a răspuns (pentru Ritsuko):

Pudra mentolata o iei de la farmacie nu costa mai mult decat 7 lei si e foarte ok.

| under89 a răspuns:

Aspirina

Măruntește 2-3 aspirine și adaugă puțină apă (foarte puțină), apoi îți dai pe față.
(eu așa fac..imediat scap de coșuri)
Ai grijă mai multă la igiena ta!winking